Opublikowano:: wt, Lip 28th, 2015

Obyczajowość zapisana w torebce

Torebka jest nieodłącznym elementem codziennego stroju kobiety. Każda z pań ma przynajmniej kilka różnych rodzajów torebek. Ilość fasonów może przyprawić o zawrót głowy niejednego mężczyznę. Dziś wybór jest ogromny – projektanci wprowadzają na rynek niezliczone ilości fasonów, które skierowane są do różnych grup docelowych. Jedno jest pewne – każdy znajdzie coś dla siebie. Zauważane są również potrzeby mężczyzn, którzy odważniej wkraczają w świat mody oczekując elegancji i użyteczności w jednym. Co ciekawe, jak pokazuje historia, to właśnie ta brzydsza płeć pierwsza doceniła pierwowzór dzisiejszej torebki.

16060433653_579b0e718f_z

Jak to się zaczęło?

Historia torebki sięga do miejsca początku, czyli starożytnych cywilizacji położonych nad Nilem. Egipcjanie (tak, pierwsze torebki nosili również mężczyźni) i Egipcjanki używali tego bibelotu do przechowywania podręcznych przedmiotów, ale także do zamanifestowania stanu społecznego. Bogaci nosili torebki przypięte do pasa, najbiedniejsi przechowywali wewnątrz nasiona.

Nowoczesne średniowiecze

W średniowieczu, kojarzonym niesłusznie z historycznym przestojem, torebek używali głównie mężczyźni. Ich popularność wzięła się przede wszystkim z braku kieszeni w stroju codziennym; gdzieś należało bowiem schować przedmioty na co dzień potrzebne. W tym okresie były one bardzo bogato zdobione.

U progu nowej epoki

Około XV stulecia torebki były ulubionym podarkiem  ślubnym. Zwykle wręczały go druhny, które wcześniej wyszywały na materiale fragment miłosnej opowieści.

Torebka zbędną jest

Bogate stroje, ozdobne suknie i fraki nie potrzebowały dodatkowych ozdób. W tym czasie torebki były niewielkie, dyskretne i subtelne. Częściej korzystano z kieszeni, które odważnie wkroczyły na salony. Najniższa klasa społeczna na co dzień nosiła lniane torby przewieszone przez ramię, służyły głownie do przenoszenia chleba oraz narzędzi koniecznych do pracy.

Czasy rewolucji

Wielka Rewolucja Francuska zmieniła nie tylko ustrój, ale również obyczajowość, a ta zmiana związana jest bezpośrednio z modą. XVII wiek to czas torebek pokaźnych rozmiarów, ponieważ musiało zmieścić się w nich coraz więcej kobiecych dodatków, głownie kosmetycznych. Ubrania były również mniej strojne, dlatego torebka stała się ciekawym uzupełnieniem.

Fabryka, postęp, masowa produkcja

To w XIX wieku, za sprawą nagłego skoku cywilizacyjnego, pojawiło się zjawisko, które dziś nazywamy masową produkcją. Torebek było coraz więcej, były też wzbogacane o kolejne elementy, które pozostały do dziś, np. łańcuszki. W związku z rozwojem środków transportu pojawiła się nowa potrzeba – w tym okresie pojawiają się zatem walizki niezbędne w czasie podróży.

Emancypacja

Kobiety stające się niezależnymi potrzebowały nowego fasonu. Swoją siłę i wykształcenie zaczęły podkreślać eleganckimi aktówkami, które nie były już tylko ozdobą pięknego stroju, ale przede wszystkim narzędziem pracy. Aktówki – kojarzone głownie z mężczyzną, stają się symbolem kobiety wychodzącej z domu.

Co nowego?

Współczesność to miks wszystkiego co ukazało się dotychczas. Panuje zatem zupełna dowolność, która przekracza również granice płci. Elegancko, na luzie, zdobnie, ascetycznie? Nikt niczego nie narzuca, wybór jest ogromny, każdy nosi to w czym czuje się dobrze. Jedno pozostaje niezmienne, torebka jest elementem, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne wyjście z domu.

Pozdrawiamy, Zespół ZWS Baron.

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.