Opublikowano:: wt, Kwi 21st, 2015

Obecny, nieobecny

W obecnych czasach, telewizja codziennie karmi nasz umysł nowymi informacjami o kolejnych światowych czy lokalnych tragediach, dotykających zwykłych ludzi. Buduje się w nas niepokój, niepewność następnego dnia, bo skoro włamano się do kogoś mieszkającego na naszym osiedlu czy nawet ulicy, równie dobrze można włamać się do nas. Wtedy zaczynamy szukać nowych rozwiązań. Podwyższamy płot, zamieniamy go na mur, instalujemy alarm, nowe zamki, masywniejsze drzwi, monitoring, kupujemy dużego obronnego psa i robimy z naszego przytulnego domku na przedmieściach fortecę nie do zdobycia. Czasem jednak i to nie pomaga, włamywacz zawsze znajdzie drogę.

house-insurance-419058_6401Naprawdę pewni możemy być wtedy, gdy sami siedzimy w domu. Oznaki życia w domu skutecznie odstraszają włamywaczy. Nikt przecież nie chce zostać złapany na gorącym uczynku. Wtedy czeka go już tylko więzienie. Gdy chcemy wyjechać, oczywiście możemy poprosić sąsiada o przypilnowanie domu, jednak jak nauczyła nas historia, element ludzki praktycznie zawsze zawodzi. Gdy nie mamy zaufania do nikogo poza nami samymi, warto zwrócić się do firm zajmujących się branżą, która określana jest jako inteligentny dom. Firmy takie bardzo często oferują coś, co nazywane jest symulacją obecności w domu. Nie jest to nic innego niż system reagowania, który może wywołać reakcję każdej z instalacji powiązanej z systemem inteligentnego budynku.

Włamywacze najczęściej wcześniej obserwują dom, który mają zamiar okraść. W takim wypadku przy wakacyjnym wyjeździe system sprawdzi się idealnie. Oczywiście, niekiedy wystarczy zwykłe światełko zapalane przed wejściem czy w pokoju gościnnym. Jednak niektóre systemy są na tyle zaawansowane, że mogą w jednym czasie sterować włączaniem światła w typowych dla danej pory pomieszczeniach, gdzie przebywaliby domownicy. Korzystając z systemu, jaki oferuje nam inteligentny budynek, wychodząc z domu, jednym naciśnięciem przycisku wysyłamy komunikat do wszystkich instalacji w obiekcie. Takim sposobem jesteśmy w stanie wyłączyć oświetlenie w całym domu, do tego odcinany jest prąd od wszystkich zbędnych gniazd elektrycznych, które mogą działać, obniżamy temperaturę indywidualnie w każdym pomieszczeniu, dodatkowo elektryczne zawory odcinają dopływ wody i gazu ziemnego w całym budynku. W takiej sytuacji nie ma mowy o tym, żebyśmy zostawili czajnik na gazie czy żelazko podpięte do prądu. System za nas zadba o bezpieczeństwo zewnętrzne, jak i wewnętrzne całego obiektu.

key-96233_640Aby zadbać o bezpieczeństwo zewnętrzne, po uruchomieniu systemu opuszczają się rolety antywłamaniowe, włącza się rejestrator obrazu z systemu monitoringu oraz uzbraja system alarmowy. Oprócz tego możemy zaprogramować system tak, aby o odpowiednich porach następowała symulacja obecności domownika, uruchamiane wtedy są poszczególne urządzenia, jak chociażby radio czy telewizor, które zwykle nie działają, gdy nikogo nie ma w domu. Włamywacze dobrze o tym wiedzą, więc skutecznie powinno to ich odstraszyć. W zaawansowanych rozwiązaniach istnieje możliwość nagrania dźwięków, które wydają mieszkańcy czy pracownicy w trakcie dnia. System zsynchronizuje się z życiem domowników i uruchomi nagrane wcześniej dźwięki, zgodnie z harmonogramem dnia. To powinno upewnić złodzieja w tym, że w domu są jego mieszkańcy. To wszystko jest uruchamiamy za pomocą jednego przycisku w panelu sterującym lub naszym smartfonie.

Tak zaawansowane rozwiązania pomogą skutecznie bronić dostępu do naszego domu. To bez wątpienia pozwoli nam na pełny relaks, w każdym miejscu na świecie, bo naszego dobytku strzec będzie technologia, która nie ma prawa zawieść.

Pozdrawiamy, Inteligentny-budynek.pl