Opublikowano:: czw, Lip 9th, 2015

O tym jak złoto podbiło świat

Już w momencie, kiedy pierwszy raz trafiono na złoto, stało się ono czymś, co na stałe wpisało się w historię ludzkości, czymś, co wywarło niezwykły wpływ na całą cywilizację. Już początki zapowiadały, że będzie to kruszec, który z całą pewnością odciśnie swe piętno na cały świat.

Początki nie były imponujące, archeolodzy twierdzą, że pierwszy raz złoto zastosowano już w eneolicie. Kiedy to miedź była głównym kruszcem, z którego produkowano narzędzia, broń czy ozdoby. W przypadku złota ograniczono się wtedy do wykorzystania go jedynie jako elementy ozdobne.
Idąc przez okres starożytności, należy zauważyć, że każde z wielkich starożytnych imperiów wykorzystywało złoto. Egipt – tutaj tworzono złote maski dla faraonów, które do dziś podziwiać możemy w muzeach. Rzym – złote aureusy stanowiły jeden z rzymskich środków płatniczych, a wszystko za sprawą dostępu do niezwykle bogatych złóż na Półwyspie Iberyjskim. Aztekowie z kolei wierzyli, że złot pochodzi od samych bogów, którzy zsyłają je na ziemię.

W momencie, gdy implementowano złoto jako środek płatniczy, jego wartość stopniowo rosła. Przez to metal zaczął wpływać na sytuację geopolityczną na całym świecie. To złoto było głównym powodem wojen, ale i pokojów. Przez to, że złoto było tak cenne, osławiony wódz wikingów Ragnar Lothbrok najeżdżał i łupił ówczesną Francję oraz Wielką Brytanię. Wszystko za sprawą tego, że kruszec stał się symbolem nie tylko władzy i bogactwa, ale także prestiżu. Dlatego jego udział w konfliktach stał się elementem nieodzownym. Opłacanie najemników, kupowanie sojuszy czy opłacanie zawarcia pokoju było zupełnie normalne.

GoldW pewnym momencie historii złoto stało się tak cenne, że do miejsc bogatych w złoża napływała ludność z całego świata. Dobrym tego przykładem jest okres gorączki złota w Stanach Zjednoczonych, kiedy chęć znalezienia samorodków doprowadziła do tego, że ludzie byli w stanie niszczyć sąsiadów dla uzyskania lepszej parceli. Po pewnym czasie, jednak ludziom przestało tak zależeć na kruszcu, skupiono się raczej na pieniądzach, czyli papierowym odpowiedniku. Złoto wymieniano na banknoty, te składano w bankach, szufladach, a nawet w skarpecie. Jednak w czasach Wielkiego Kryzysu nawet największe oszczędności nie zdały się na nic. Pieniądz stracił na wartości, a ludzie utracili niekiedy dobytek całego życia.

Dziś, kiedy światem rządzi pieniądz, a coraz częściej jest to jedynie pieniądz wirtualny, który widzimy po zalogowaniu się do portalu bankowego, ryzyko utraty całego majątku może okazać się realnym problemem. Jest to o tyle niepokojące, że głównym argumentem używanym przez bankowych włodarzy jest wygoda. A prawda jest taka, że przy mniejszym lub większym kryzysie, oszczędności naszego życia mogą zniknąć. Jeśli mało jest dowodów, wystarczy spojrzeć na sytuację Greków, których pieniądze utknęły w bankach. Gospodarka każdego państwa to kolos na glinianych nogach, a wystarczy, że jedna z tych nóg się zachwieje… Dlatego powrót do inwestycji w złote sztabki wydaje się być najracjonalniejszym rozwiązaniem.

Pozdrawiamy, Mennicazlota.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.