Opublikowano:: pt, Sty 22nd, 2016

O infokioskach słów kilka

Wiele jest sposobów dotarcia do klienta. Świetnym tego dowodem są beacony, digital signage czy infokioski. Każde z nich ma również inne zastosowanie, nie tylko marketingowe. O ile wymienione nazwy coś mówią, o tyle ciężko jest dokładnie określić, jakie jest ich zastosowanie. Dobrym tego przykładem jest infokiosk.

WK14_Wrocław_Główny_poczekalnia_nocna_infokiosk_TravelarzWedług informacji zawartych w encyklopedii, najkrótsza definicja mówi, że infokiosk jest interaktywnym punktem informacyjnym. Co ważniejsze, jest to samoobsługowy urządzenie samoobsługowe, które może dostarczyć użytkownikowi dużo informacji.

Podstawowym zadaniem infokiosków są usługi informacyjne. Co ważniejsze, urządzenia świetnie sprawdzają się w przypadku usług badawczych, sprzedażowych, reklamowych czy marketingowych.

Jak wyglądają? Infokiosk składa się z dwóch niezwykle istotnych elementów – komputera oraz ekranu dotykowego. Dzięki wykorzystaniu ekranu dotykowego użytkownik może liczyć na dość dobrą interakcję. Co ważniejsze, infokiosk można wyposażyć drukarkę, czytnik kodów kreskowych, czujnik ruchu czy kamerę. Najbardziej rozbudowane urządzenia zapewniają również łączność z telefonami komórkowymi i Internetem. W takiej sytuacji infokiosk staje się jednocześnie biletomatem, kolejkomatem, czy idealnym źródłem informacji. Są to jednak urządzenia dość wyspecjalizowane i nakierowane na konkretną branżę. Najprostsze infokioski możemy spotkać w miejscach użyteczności publicznej, gdzie ma konieczności zapewnienia dodatkowych usług. Wtedy urządzenie wyposaża się jedynie w dostęp do Internetu.

Urządzenia składają się zazwyczaj z urządzeń peryferyjnych oraz centralnego serwera umożliwiającego dynamiczne zarządzanie treścią. Dzięki temu stają się idealnym uzupełnieniem systemów digital signage. W projektach infokiosków wykorzystuje się wiele różnych elementów. Dla zwykłego użytkownika widoczny jest przede wszystkim design, który powinien zostać indywidualnie dostosowany. Co ważniejsze, urządzenia dzielimy na te stojące wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dlatego są one odpowiednio dostosowane do panujących warunków. Te znajdujące się poza pomieszczeniami muszą być odporne na gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych. Inaczej przy pierwszym deszczu poszczególne podzespoły przestałyby działać.

Występowanie infokiosków jest dość zróżnicowane. W Stanach Zjednoczonych technologia jest dość powszechna. W Polsce dopiero w ostatnich latach notuje się znaczny wzrost zainteresowania tematem. Dziś urządzenia spotkać możemy w bankach czy instytucjach finansowych. Tam dzięki wprowadzonym informacjom pomagają w załatwieniu konkretnych spraw. Dość często udostępnia się w nich informacje dotyczące lokalizacji oddziałów, punktów kasowych, świadczonych usług. Ponadto, dzięki konkretnym aplikacjom dają możliwość zweryfikowania salda bankowego czy dokonania przelewu.

W wielu przypadkach infokioski są bogatym źródłem informacji. W kinie sprawdzimy repertuar, w muzeum przeczytamy o eksponatach, w zoo zweryfikujemy drogę. Co ważniejsze, dobrze wyposażone urządzenie pozwoli nam także na zakup biletu.

Urządzenia świetnie odnajdą się także w instytucjach publicznych. Tam pozwolą na sprawdzenie godzin urzędowania konkretnych wydziałów. Zweryfikujemy także listę pracowników, mapę obiektu oraz informacje dotyczące wymagań, regulaminów czy wniosków. Być może sprawa zostanie załatwiona na etapie obsługi infokiosku, bez konieczności rozmowy z pracownikiem.

Jednym z najbardziej popularnych sposobów wykorzystania urządzeń jest turystyka. Ulokowane w najważniejszych punktach miasta infokioski pozwolą turystom na uzyskanie potrzebnych informacji o zabytkach, miejscach wartych uwagi czy zniżkach.

Infokioski spotkać możemy praktycznie w każdej branży. Wystarczy zwrócić większą uwagę na otaczające nas technologie.

Pozdrawiamy, Nanovo.tv