Opublikowano:: pon, Sie 10th, 2015

O historii światłowodu słów kilka

Historia światłowodu to okres ponad 150 lat ciągłych badań, których podstawą było ulepszenie transmisji danych. Dziś nie poprzestaje się na tym, co już odkryto. W dalszym ciągu prowadzone są badania, które mają na celu udoskonalenie działania, zwiększenie przepustowości czy przyspieszenie przesyłania danych.

16273399055_be6e9b06d3_oPoczątek badań według niektórych, datować można nawet na 1854 rok, kiedy to John Tyndall pokazał światu, że możliwe jest przenoszenie światła za pośrednictwem zakrzywionego strumienia wody. 26 lat później Graham Bell złożył w Urzędzie Patentowym wniosek o opatentowanie swojego wynalazku – telefonu optycznego. W tym samym roku William Wheeler dzięki swojej pracy stworzył system rur, które od wewnątrz pokryte były powłoką refleksyjną. Ów system miał za zadanie przenosić światło ze źródła, które z założenia miało znajdować się w piwnicy, do innych części domu. Dwudziestolecie międzywojenne przyniosło kolejne innowacyjne wynalazki, dzięki którym możliwa była ewolucja technologii. W 1920 roku duet angielsko-amerykański, w składzie John Logie Baird i Clarence W. Hansell, opatentował układ składający się z przeźroczystych rurek, dzięki którym możliwe było przenoszenie obrazów – można stwierdzić, że był to pierwszy światłowód. Jednak to 10 lat później, młody student medycyny, Heinrich Lamm wykorzystał pęk światłowodów do zbadania wnętrza ludzkiego ciała. Badanie powiodło się, jednak Niemiec musiał uciekać z kraju, gdyż był to czas prowadzenia kampanii antyżydowskiej, która była preludium do eksterminacji przedstawicieli wyznania mojżeszowego.

Pierwsze sto lat badań nad przesyłem informacji było jedynie preludium, które dawało podwaliny pod kolejne, już bardziej zaawansowane technologicznie testy. W kilka lat po II Wojnie Światowej, w 1954 roku,  Duńczyk Abraham Van Heel i Brytyjczyk Harold. H. Hopkins opublikowali jednocześnie prace, które dotyczyły przekazywania obrazu. Jednak to Duńczyk w swoich badaniach zastosował technologię, z którą dziś mamy do czynienia. Użycie przez niego powłoki z materiału – który wykazywał niższy czynnik załamania światła – spowodowało zmniejszenie strat w przesyłaniu danych. Dzięki temu umożliwiono wykorzystanie światłowodów do przenoszenia informacji. Kolejne lata przyniosły wynalezienie lasera, opis włókna jednomodowego czy badania nad materiałem, z którego należy wykonywać światłowody, aby wyeliminować duże zanieczyszczenie. Dzięki testom Charlesa Kao wykazano, że najlepszym materiałem, który można zastosować w światłowodach, będzie szkło kwarcowe. Wszystko za sprawą tego, że materiał nie powodował szumów, które obniżały jakość przesyłanej informacji.

3816716741_4452cc1f52_oPierwszy światłowód wyszedł z linii produkcyjnej w 1968 roku. Jednak to dwa lata później dopracowano technologię przenoszenia światła za pomocą krzemionki. Umożliwiło to przenoszenie nawet do 65 tys. razy więcej informacji aniżeli drut miedziany. Kolejne lata upłynęły pod znakiem badań nad ulepszeniem technologii, a co za tym idzie zmniejszeniem zakłóceń w przesyłaniu danych. Z każdym rokiem powiększano możliwości przepustowe światłowodu oraz odległość, na którą przesyłane są informacje.

Polska również zajęła się tą techniką. Już w 1977 roku wyprodukowano pierwszy światłowód w naszym kraju, a już rok później oddano do użytku pierwszą działającą linię światłowodową, której długość wynosiła 2,5 kilometra.

Technologia z roku na rok była ulepszana, w 1980 roku naukowcy przesłali wiadomość z przepustowością 565 Mb/s na odległość 110 km. W tym samym roku opracowano innowacyjną metodę spawania fuzyjnego włókien. Dzięki temu możliwe stało się budowanie sieci światłowodowych o długości tysięcy kilometrów.

Dziś świat komunikuje się za pośrednictwem światłowodowych połączeń. Nie każdy jest świadomy tego, że Europę z Ameryką łączy kilka grubych przewodów, ciągnących się po dnie Atlantyku w tym Niby 13 tys. kilometrów, a jednak nie jest to najdłuższe połączenie na świecie. Przegrywa długością z łączem prowadzącym z Europy przez Bliski Wschód, Azję aż do Australii, które liczy sobie 39 tys. kilometrów.

Pamiętajmy jednak, że technologia w dalszym ciągu się rozwija, przepustowość wzrasta, a informacje przesyłane są na coraz to większe odległości. Innowacje, to znak dzisiejszego świata, dlatego nikogo nie dziwią już informacje o testach nad petabajtowymi prędkościami.

Pozdrawiamy, SEiT.pl