Opublikowano:: pon, Paź 26th, 2015

Niepełnosprawni aktywnie

Ruch odgrywa bardzo dużą rolę w życiu każdej niepełnosprawnej osoby, gdyż dostarcza nie tylko wiele radości, pozwala zintegrować się z innymi ludźmi, walczyć z samotnością, a dodatkowo może być pomocny w podniesieniu własnej samooceny. Sport bywa kluczowy dla skutecznej rehabilitacji, ucząc samodzielności i zaangażowania. Są to ważne zalety aktywności fizycznej, które mogą przekonać zwłaszcza osoby niepełnosprawne, które czują się nieco wykluczone ze względu na pewne ograniczenia ruchowe.

Swimming_at_the_2008_Summer_Paralympics_-_women_Freestyle_swimmingDzięki uprawianiu sportu odkryją, że w pewnych sferach mogą nadrobić braki wykorzystując inne umiejętności, nabyte np. na basenie czy podczas gry w koszykówkę, czyli dyscyplin bardzo popularnych wśród niepełnosprawnych. Trwa walka z samym sobą, udowodnienie sobie, że w prosty sposób można rozładować napięcia psychiczne, niwelować zły nastrój, a także pozbyć się stresu. Z czasem przyjdzie akceptacja niepełnosprawności, dzięki koncentracji na kolejnych zadaniach, kolejnych wyzwaniach oraz kolejnej rywalizacji. Poznamy wielu pasjonatów, którzy podobnie jak my, mieli w pewnym momencie życia problemy z pogodzeniem się z ograniczeniami, nie potrafili zaakceptować nowego rozdziału w życiu. Wymiana doświadczeń i wzajemne motywowanie się przyniosą wymierne korzyści.

Euroleague_-_LE_Roma_vs_Toulouse_IC-27Zmagania sportowe pozwalają pobudzić mięśnie do pracy, wspomóc rehabilitację. Osoby, które regularnie pływają, wzmacniają mięśnie ramion, więc coraz sprawniej zaczną poruszać się na wózku inwalidzkim i przesiadanie się na niego nie będzie sprawiało wiele trudności. Będziemy szukali nowych wyzwań, zaczniemy się rozwijać, a niepełnosprawność stanie się niewielką przeszkodą na drodze do szczęścia. Małymi krokami próbujmy powrócić aktywnie do życia społecznego, poprzez angażowanie się w różnego rodzaju stowarzyszenia, związki, realizując się także w życiu zawodowym.

Spore ułatwienie daje dobrze dopasowany wózek, mając na uwadze, że ma służyć osobom, którym zależy na samodzielności. W takiej sytuacji polecamy zakupić wózek aktywny, który pozbawiony jest wszelkich zbędnych zagłówków czy podłokietników, które mogą rozleniwiać, stanowiąc zbędny ciężar, komplikując całą konstrukcję.

^D98A9D38202CA5BAE86C9C1CA4CAFFAE0DF52CFCE08B897E80^pimgpsh_thumbnail_win_distrNajważniejsza jest rama. Z jednej strony powinna być lekka, a z drugiej trwała, a więc do jej produkcji używa się nowoczesnych materiałów, które mają zapewniać komfort. Natomiast dzięki opcji regulacji środka ciężkości, pokonywanie barier architektonicznych nie jest już tak skomplikowane. Mając do dyspozycji wysokiej klasy wózki aktywne nie możemy bać się aktywności. Pod warunkiem, że wózek inwalidzki będzie idealnie dopasowany.

Załączony model nie jest jednak przewidziany dla wszystkich, gdyż poruszanie się na nim wymaga nieco wysiłku. Jeśli jednak jesteśmy jego posiadaczami, to z czasem mamy coraz mniej ograniczeń, zakupy czy wyjście na basen nie są misją nie do wykonania.

Wózki aktywne są bardzo mobilne, czego obawiają się początkujący użytkownicy, którzy potrzebują trochę czasu, żeby opanować technikę poruszania się na nich. Z czasem jednak docenią ich największe atuty, czyli: małą wagę, zwrotność czy lekkość jazdy.

Pozdrawiamy, Mdh.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.