Opublikowano:: czw, Lut 11th, 2016

Nieoczywiste zalety biokominka

Zalety biokominków są rzeczą oczywistą i raczej nie trzeba nikogo uświadamiać. Wiele zalet jest dość oczywistych. O innych przekonamy się dopiero w momencie podjęcia decyzji o zakupie. Dlatego warto zrobić wcześniej drobny research, aby poznać wspomniane zalety.

Do tych oczywistych zalet należy oczywiście akcent dekoracyjny. Jest to doskonały element, którym mógłby posługiwać się niejeden designer. Biokominek nadaje specyficznego charakteru każdemu mieszkaniu. Tradycyjny kominek jest miejscem, gdzie gromadzi się rodzina, znajomi, przyjaciele. Biokominek świetnie zastępuje wymagania, jakie kreuje tradycyjny kominek, które niekiedy całkowicie uniemożliwiają jego instalację.

Biokominki ponadto świetnie wspomagają zainstalowany system ogrzewania domu. W mroźne zimowe dni z powodzeniem dogrzeją wnętrze. Jesienią czy wiosną pozwolą ogrzać się, kiedy system jest wyłączony.

Zaletą, którą dostrzeżemy dopiero w momencie użytkowania, jest poprawa jakości powietrza. Para, która jest wynikiem spalania biopaliwa, pomaga utrzymać wilgotność powietrza na idealnym poziomie. Tradycyjny kominek powietrze wysusza. Dlatego dość często odczuwamy skutki obniżonego poziomu wilgotności. Kominek może wytrącić dużą ilości dwutlenku węgla, biokominki generują śladowe wielkości. Specjaliści porównują ją z objętością wydalaną przez człowieka.

Palenie w biokominku jest więc znacznie niż w przypadku tradycyjnego kominka. Co ważniejsze, jest też czystsze i o wiele mniej absorbujące. Tradycyjne kominki wymagają dużo zaangażowania do rozpalenia ognia, co nie zawsze jest łatwe. Ponadto drewna trzeba regularnie dokładać, jednocześnie kontrolując ciąg powietrza. W biokominku spraw wygląda znacznie prościej. Jeden litr płynu wystarcza nawet na 6h pracy. Zależy to jednak od wielkości ustawionego płomienia.

Tradycyjny kominek absorbuje nie tylko podczas rozpalania i doglądania płomienia. Już przed sezonem grzewczym należy rozpocząć przygotowania. Konieczne jest przecież nagromadzenie odpowiedniej ilości drewna, które pozwoli na regularne opalanie kominka. Chcąc rozpalić biokominek wystarczy udać się do odpowiedniego sklepu. Tam kupujemy kilka butelek paliwa i sprawa załatwiona. Bez ciężkiej fizycznej pracy, brudu i straty czasu.

Biokominek świetnie ogrzewa wnętrze. Na efekty nie trzeba długo czekać, pojawiają się one już w kilka minut po odpaleniu. Wielu twierdzi, że biokominki nie są tak efektywne, jak tradycyjne rozwiązania. Błąd! Zwykły kominek traci większość wyprodukowanego ciepła. Jest ono wydalane wraz z dymem przez szyb kominowy. Kominek ekologiczny oddaje całe ciepło do pomieszczenia, w którym się znajduje.

I chyba najważniejsza zaleta – biokominek nie wymaga pozwoleń. Tradycyjne rozwiązania wiążą się z uzyskaniem zezwolenia, a komin musi być kontrolowany przez kominiarza. Biokominek stawiamy w dowolnym miejscu i uruchamiamy – rozwiązanie idealne.

Pozdrawiamy, 8design.pl