Opublikowano:: nie, Lip 19th, 2015

Naturalny nawóz – kompost

Ogród to miejsce, w którym miło spędzamy czas, relaksujemy się i ładujemy akumulatory, aby sprostać kolejnym wyzwaniom. Najbardziej odprężającym zajęciem jest jednak nie odpoczynek, a praca w ogrodzie. Każdy przecież dąży do stworzenia idealnego miejsca, którego każdy sąsiad będzie zazdrościć.

Dobry rozwój roślin to przede wszystkim odpowiednie nawożenie. Najlepiej jednak, aby nawóz był naturalny, o co w przydomowym ogrodzie nie powinno być specjalnie trudno. W dobie zwracania uwagi na ekologiczny sposób życia inwestycja w kompostownik może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

compost-419259_640Kompost to nawóz organiczny, który produkuje się z odpadów zwierzęcych oraz roślinnych, które powstają w wyniku procesu kompostowania. Jest to idealne rozwiązanie dla ludzi lubiących oszczędność oraz wcześniej wspomniana ekologię. Kompost powstaje poprzez rozkład resztek odpadów roślinnych pochodzących z domu czy ogrodu. Tutaj należy zauważyć, że zadaniem kompostu jest wzbogacenie gleby w próchnicę, dzięki czemu zwiększy się jej pojemność na powietrze oraz wodę. To z kolei ma niezwykle istotny wpływ na wzrost roślin. Wszystko za sprawą wpływu kompostu na glebę, otóż staje się ona bardziej pulchna, a co za tym idzie przewiewna.

Kompostowanie ma wiele zastosowań. Niekoniecznie musimy ograniczać się jedynie do ogrodu. Nawóz taki wykorzystywany jest w rolnictwie, sadownictwie, parkach czy kwietnikach.

Materiał można wykorzystać podczas zakładania ogrodu, gdyż najczęściej w okresie wiosennym. Ważne jest, aby rozmieścić nawóz jeszcze w okresie przedsiewnym. Nie ma tutaj znaczenia czy będzie to wczesna wiosna, czy też późna jesień. Kompost zdąży przekazać swoje właściwości glebie, tak aby w ciągu kilku tygodni była ona gotowa do siewu. Warto zauważyć, że kompost w żaden sposób nie wpływa negatywnie na naszą glebę.

W okresie przedsiewnym kompost przekopuje się z glebą tak, aby znalazł się on około 20 centymetrów pod jej powierzchnią. Z kolei w czasie wegetacji roślinności możemy uszlachetnić naszą glebę, mieszając kompost z jej górną warstwą. Warto również zauważyć, że taki nawóz może być wykorzystywany jako ściółka pod sadzoną roślinność. Sadząc kwiaty czy drzewka, kompostem można wypełnić dół, w którym umieszczamy korzeń. Roślina od razu otrzyma dużą dawkę minerałów potrzebnych do dobrego wzrostu.

2205003791_14e37d45a8_oKompost powstaje w specjalnie wydzielonych kompostownikach. Nie jest to jednak prosta sprawa. Przede wszystkim, aby wszelkie procesy przebiegały prawidłowo, kompostownik powinien znaleźć się w miejscu, które nie jest za bardzo nasłonecznione, ani też zbyt zacienione. Wszystko po to, aby wykreować idealne warunki do wytwarzania kompostu. Przy zbyt dużym nasłonecznieniu materiał będzie wysychał, z kolei przy zbyt małym, proces przebiegać będzie zbyt wolno. Warto zwrócić uwagę na to, że kompostownik nie powinien mieć dna. Jego obecność uniemożliwiałaby proces powstawania kompostu. To z gleby czerpie się potrzebne do przetwarzania mikroorganizmy czy wilgoć. Odpowiednie dbanie o kompostownik pozwoli na szybkie uzyskanie nawozu.

Nawóz to podstawa. Wszystko za sprawą wzmożonej eksploatacji gleb, które z roku na rok staje się coraz bardziej jałowa, co uniemożliwia niekiedy rozwój roślinności. Dlatego, aby wzbogacić glebę w przydomowym ogrodzie, kompostownik będzie najlepszym rozwiązaniem.

Pozdrawiamy, Rolmarket.pl

 

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.