Opublikowano:: śr, Gru 23rd, 2015

Najnowsze technologie – Beacony

Dobrze wiadomo, że nowe technologie ewoluują. Każdego dnia otrzymujemy informacje o tym, że odkryto coś innowacyjnego. Wystarczy zajrzeć do Internetu. Zalew informacji o najnowszych technologiach, rozwiązaniach i sposobach na zastosowanie przeróżnych przedmiotów. Interesującą innowacją są Beacony. Niewielu wie, czym są, dlatego warto zwrócić na to uwagę.

Beacon — ale co to?

Być może już się z nimi spotkaliście, może nieświadomie. Beacony dają unikatową możliwość przypisania cyfrowych informacji zwykłym przedmiotom. Odbywa się to przez emisję określonego sygnału. Co ważne jest on stały i unikatowy. Dlatego możliwe jest przesyłanie odpowiednio dedykowanych informacji. Wszystko za sprawą wykorzystania energooszczędnej technologii Bluetooth Low Energy. Dzięki temu urządzenie może działać rok, a przy lepszej baterii nawet do dwóch lat. Jednak dzięki ciągle rozwijającej się technologii, dziś dostępne są urządzenia, które mogą czerpać energię z fal elektromagnetycznych. Dzięki temu całkowicie eliminuje się konieczność ładowania urządzenia – bajka? Niekoniecznie! Najnowsza technologia.

Beacony to niewielkie urządzenia, które nie rzucają się w oczy. Najważniejszy jest jednak ich technologia, ich sposób komunikacji z użytkownikiem. Urządzenia wysyłają sygnał radiowy, za którego pośrednictwem komunikuje się z urządzeniem mobilnym, które jest w jego zasięgu. Co ciekawe, zasięg może wynosić nawet do 100 metrów. Kiedy smartfon znajdzie się w zasięgu urządzenia, beacon wysyła konkretny komunikat. W tym wypadku udana komunikacja jest zasługą technologii Bluetooth, o której już wspominaliśmy. Co ciekawsze, mogą to być różne komunikaty. Nie chodzi tutaj jedynie o reklamy, ale chociażby ciekawe promocje, informacje w muzeum czy urzędach.

Jak to wygląda? Beacon nie łączy się z Internetem. Co ciekawsze, poszczególne urządzenia nie komunikują się ze sobą – działają w pełni autonomicznie. Dlatego będąc w jego zasięgu, otrzymujemy jedną informację. Dlatego też nie zakłócają swojej pracy. Pamiętajmy jednak, że do odbierania informacji niezbędna jest konkretna aplikacja, która przetwarza odebrane informacje.

Beacony to ciekawe narzędzie marketingowe. Na szczęście to nie tylko jedyne ich zastosowanie. Można je wykorzystać na wiele sposobów. Co ważniejsze jest kilka ciekawych przykładów, które znacznie wykraczają poza zastosowanie typowo marketingowe. Dobrym przykładem jest zastosowanie beaconów w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, w Philips Museum w Eindhoven czy Urzędzie Miasta Warszawa.

Ilość zastosowań urządzeń jest niezwykle szeroka. Z całą pewnością każdy z nas zdziwi się, kiedy otrzyma na swojego smartfona dedykowaną promocję czy kupon na kawę. Ciekawe? Niezwykle! Dlatego warto zdecydować, się zainwestować w takie rozwiązanie. Beacon z całą pewnością przyciągnie nowych klientów, odwiedzających czy ułatwi pracę urzędów.

Pozdrawiamy, Nanovo.tv

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.