Opublikowano:: wt, Lis 24th, 2015

Najdroższa torebka świata

Jeżeli Twój chłopak, narzeczony, mąż mówią, że za dużo wydajesz na torebki – mamy wspaniałą radę. Odeślij go do historii o Birkin Bag – najdroższej torebce świata, na którą czeka się nawet kilka lat! Jak to w ogóle możliwe? Jak jest historia tej magicznej torby?

Mieć Birkin to mieć skarb. O tej torebce marzą kobiety na całym świecie, ale pozwolić mogą sobie tylko nieliczne. Jej cena jest absolutnie kosmiczna… Rozpoczyna się bowiem od kilkunastu tysięcy dolarów. Pomarzyć zawsze można, prawda?

16955776926_458676371f_b

W jednym z odcinków „Seksu w wielkim mieście”, Samantha podziwia torbę przez szybę ekskluzywnego sklepu. Po przekroczeniu progów dowiaduje się, że czas oczekiwania na wymarzony egzemplarz to… pięć lat! Serialowa anegdota nie rozmija się tak bardzo z rzeczywistością.

Birkin ma 35 centymetrów wysokości, jest w prostokątnym kształcie, w różnych kolorach i z różnych materiałów wykonana. Ta z krokodylej skóry i złotym zapięciem wysadzanym diamentami kosztuje ponad 100 tysięcy dolarów! Produkuje ją dom mody Hermes, ale kiedy powstał pierwszy egzemplarz?

Thiery Hermes założył firmę w 1837 roku w Paryżu. Produkował uzdy i uprzęże dla koni, ale od początku działalności stawiał na jakość, nie ilość. Odbiorcami byli majętni i wpływowi ludzie z Europy, a  zarządzanie firmą przekazywane było z pokolenia na pokolenia aż do początków XXI wieku. Od uprzęży do torebki – do rozpoczęcia produkcji, potomka Hermesa, namówiła żona. I to był oczywiście strzał w dziesiątkę. Każdy element wykonany był z najwyżej jakości materiałów, a zmiany firma wprowadza niechętnie. Liczy się tradycja i prestiż, to odróżnia torebki i akcesoria od konkurencji.

Najsłynniejszy model powstał dzięki uroczemu zbiegowi okoliczności. Dyrektor Hermesa i piosenkarka Jane Birkin spotkali się na pokładzie samolotu. W pewnym momencie z notatnika aktorki wypadły luźne kartki – Jean-Lousi Dumas zainspirował się i zaprojektował notes z dodatkową kieszonką z tyłu. Inspiracje nie skończyły się na tym, ponieważ wkrótce przyszła pora na torebkę. Na pamiątkę tego zdarzenia torba otrzymała nazwisko aktorki. Model Birkin szybko stał się tym najpopularniejszym i przyćmił nawet samą piosenkarkę. Dumne, bogate i piękne – Victoria Beckham, Katie Holmes, Kate Moss, Oprah Winfrey – wszystkie są dumnymi posiadaczami Birkin Bag.

Cóż, nam wszystkim pozostaje śledzenie historii tej niezwykłej torby i poszukanie czegoś w cenie przystępnej. Bajka o Kopciuszku nie jest dla każdego, ale przecież równie wyjątkowe torebki damskie nie muszą kosztować tysięcy dolarów!

Pozdrawiamy, Zespół ZWS Baron