Opublikowano:: wt, Maj 19th, 2015

Na ratunek plecom

Niezależnie od wieku, z kręgosłupem mogą wiązać się liczne dolegliwości bólowe. U niemowląt kręgosłup przybiera formę łuku z czasem zaczyna wyginać się do przodu na odcinku szyjnym, a także lędźwiowym, natomiast na wysokości klatki piersiowej i kości krzyżowej – do tyłu. Jeżeli kręgosłup jest niedojrzały kostnie, a dodatkowo aparat stawowo mięśniowy ulega osłabieniu, wtedy powinniśmy zastosować gorset ortopedyczny, który pozwala utrzymać właściwą pozycję skorygowaną. Leczenie gorsetem ma przynieść ukojenie w postaci odciążenia kręgów po wklęsłej stronie skrzywienia, a także zahamowanie zgniatania krążków międzykręgowych. Jednym słowem, gorset ma na celu zatrzymanie progresu krzywizny kręgosłupa.

4967685644_788b2ffec5_zJednym z powodów użycia gorsetu jest dobrze wszystkim znana skolioza, która oznacza skrzywienie kręgosłupa, mające swój zalążek w zbyt dużych obciążeniach, nieprawidłowej postawie, wszelakich schorzeniach i urazach. Problemy z kręgosłupem pojawiają się w różnym wieku i nie możemy bagatelizować żadnych niepokojących objawów, które mogą z czasem się pogłębić. Najczęściej jednak z takimi kłopotami borykają się młodzi ludzie podczas intensywnego wzrostu. Leczenie skoliozy obejmuje różne formy. Niegroźne odchylenia od normy wymagają rozpoczęcia gimnastyki korekcyjnej, ale zdarza się, że niezbędne jest zastosowanie gorsetu ortopedycznego czy zabiegu operacyjnego.

Kolejnym z powodów noszenia gorsetu może być kifoza, która oznacza wygięcie kręgosłupa do tyłu na odcinku krzyżowym oraz piersiowym. Rozpoczyna swoje działanie już w okresie płodowym. Zachodzi ryzyko, że przez różnego rodzaju urazy i schorzenia (np. gruźlica, krzywice) może dojść do patologicznego przerostu, który wymaga systematycznej gimnastyki korekcyjnej, fizykoterapii, a w skrajnych przypadkach potrzebne jest skorzystanie z usług gorsetu, który umożliwia uzyskanie symetrii tułowia dzięki wzmocnieniu stabilizacji, a także efektywniejsze rozłożenie sił.

Gorset typu Jewetta

Gorset typu Jewetta

Gorsety używane są również przy złamaniach kompresyjnych czy osteoporozie. Każda dysfunkcja odcinka kręgosłupa wymaga innego gorsetu, dlatego każdorazowo wymagane jest pobranie miary (zazwyczaj wycisk gipsowy), później konieczna jest przymiarka i dopiero gdy jest on odpowiednio dopasowany można zacząć go użytkować. Wszystkie te czynności odbywają się pod nadzorem lekarza prowadzącego, który decyduje, jaki rodzaj gorsetu należy zamówić. Do wyboru są gorsety odciążająco-stabilizujące, korekcyjne, a także ortezy tułowia lędźwiowo-krzyżowe. Do jakiego lekarza powinniśmy się udać w celu uzyskania wniosku na gorset? Może to być ortopeda, neurolog, reumatolog, chirurg, a także specjalista rehabilitacji medycznej.

Jeden gorset może być uniwersalny i łączyć w swoim działaniu kilka zadań, np. korekcję, odciążenia czy stabilizację. Naszą podróż po różnego rodzaju gorsetach rozpoczynamy od widocznego na zdjęciu modelu Jewetta, który służy przede wszystkim do stabilizacji piersiowo-lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa, w przypadku stanów zarówno ostrych, jak i przewlekłych, nieoperacyjnych. Wykorzystywany jest również po operacjach neurochirurgicznych, onkologicznych czy neuroortopedycznych. Ten model (HX-3) wyróżnia lekka aluminiowa konstrukcja, która pozwala na precyzyjne dopasowanie ramy do sylwetki pacjenta. Dzięki miękkiemu wyściełaniu komfort użytkowania gorsetu zdecydowanie się zwiększa. Istnieje możliwość regulacji wysokości i szerokości górnej części gorsetu, który działa na zasadzie trzech punktów podparcia Andrego.

Gorset dynamiczny

Gorset dynamiczny

Kolejny typ to gorset dynamiczny, który w żadnym stopniu nie ogranicza motoryki pacjenta, a także nie przyczynia się do pogłębiania patologicznych stereotypów ruchowych. Osoby, które korzystają z usług tego rodzaju gorsetu wspomagają leczenie fizjoterapeutyczne, a dzięki jego wielu możliwościom (m.in. regulacji) można dostosować go do uzyskiwanych efektów terapeutycznych. Gorset dynamiczny zalecany jest przy stanach preskoliotycznych, błędach i wadach postawy, lecz również w przypadkach skolioz piersiowo-lędźwiowych, idiopatycznych piersiowych czy prawo- i lewostronnych. W skład takiego gorsetu wchodzi pas biodrowy, dwa typy pelot, taśmy udowe, korekcyjne i pachwinowe, bolera oraz regulatory taśmowe.

Natomiast w przypadku ostrych bólów lędźwiowych czy dyskopatii polecamy skorzystać z gorsetu lędźwiowo-krzyżowego Spinactive wg Williamsa. Można go używać również przy bolesnych zwyrodnieniach kręgosłupa czy rwie kulszowej. Służy także stabilizacji okolicy lędźwiowej po zabiegach operacyjnych podczas leczenia czynnościowego. Zawiera cztery półelastyczne stalki, które umożliwiają bierną stabilizację. Wykonany jest z w pełni oddychającego materiału, który pozwala odprowadzać ciepło i wilgoć.

W trakcie leczenia za pomocą gorsetu ortopedycznego konieczna jest regularna kontrola postępów rehabilitacji. Niezbędnym uzupełnieniem muszą być ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni, a także poprawa postawy.

Pozdrawiamy, Qmedinfo.pl