Opublikowano:: pt, Sie 21st, 2015

Na ratunek owocom

Na pytanie czy warto mieć owoce z własnego ogrodu, chyba nikt nie odpowie przecząco. Maliny, borówki, truskawki, czereśnie – to właśnie nimi najczęściej delektujemy się w trakcie lata. Zerwane prosto z drzewa smakują najlepiej. A zrobione z nich przetwory, stanowią prawdziwy rarytas dla podniebienia. Dobrze obrazuje to jedno z polskich przysłów, które mówi, że „po zdrowie nie do apteki, lecz do ogrodu”. Niestety, z takiego samego założenia wychodzą ptaki. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć skuteczny sposób na uporanie się z tym problemem.

Karin_fruit_and_Uguisu_birdWiele osób nie decyduje się na posadzenie owoców w swoim ogrodzie, ze względu na obawę przed ich zniszczeniem przez szkodniki. Zmorą sadowników opiekujących się drzewami są szpaki, kwiczoły czy kosy. To właśnie one upodobały sobie polskie soczyste owoce i postanowiły włączyć je do swojego jadłospisu. Niechciane ptactwo potrafi w ten sposób spowodować potężne straty, dlatego trzeba szukać rozwiązań, które przed tym ochronią. W przeciwnym wypadku większość czereśni odleci w dziobach szpaków i wron, a te które pozostaną na drzewach będą się nadawały głównie do wyrzucenia na kompostownik. Doświadczeni ogrodnicy często wracają do starych metod, które nie zawsze się sprawdzają. Powieszenie na drzewach odbijających światło płyt CD lub zdechłych ptaków może być efektowne, ale nie zawsze skuteczne. Po pewnym czasie drapieżniki przyzwyczają się do nich i problem wróci. Trwałym i skutecznym sposobem są siatki przeciw ptakom. Dzięki nim rozprawimy się z ptactwem. Warto dodać, że są wykonane z przyjaznego dla środowiska elastycznego tworzywa sztucznego i mają stabilizator UV, co przedłuża ich żywotność. Co ważne, są  dostępne w kilku rozmiarach, dzięki czemu możliwe jest swobodne dostosowanie do odpowiednich miejsc: ogrodów, loggi lub szklarni. Siatka na ptaki sprawdzi się też do podtrzymywania roślin na pnączach (grochu, fasoli czy groszku) i będzie uniemożliwiała wykradanie nasion z rabat. Może też występować w zastępstwie folii do oczka wodnego lub do przykrycia studni, chroniąc przed spadającymi jesienią liśćmi.

W końcu gdzie jak nie we własnym ogrodzie mamy wyhodować najlepsze owoce. Takie co do których możemy mieć pewność, że są w pełni zdrowe. Na drodze stają tylko ptaki, które przylatują bez zaproszenia i przyczyniają się do wielkich spustoszeń, dewastując nasze zbiory. W przypadku truskawek czy czereśni straty szacuje się nawet na 60-70%. Na szczęście nie jesteśmy zupełnie bezbronni i podejmując odpowiednie działania, możemy się pozbyć niechcianych gości. Siatka przeciw ptakom jest w tym wypadku niezastąpiona.

Pozdrawiamy, Rolmarket.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.