Opublikowano:: pt, Lip 24th, 2015

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kamery

Aby kamera spełniała swoje zadanie, ważne jest, aby była wyposażona w najlepsze rozwiązania technologiczne. Nie chodzi tutaj już jedynie o to, czy wyświetla ona obraz kolorowy, czy czarno-biały. Dziś, kiedy technologia znacząco się rozwinęła, możemy wybrać takie rozwiązania, które zapewnią nam obraz tak dokładny, że możliwe będzie zidentyfikowanie każdego, kto podejmie się próby włamania do obiektu znajdującego się pod nadzorem kamer.

Dome_CCTV_camerasJednym z  najważniejszych elementów na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru kamery jest tzw. liczba linii telewizyjnych (TVL) lub liczba pikseli. Pamiętajmy, że im wyższy jest ten parametr, tym większy i bardziej szczegółowy obraz wyświetla kamera na monitorze obserwacyjnym.

Podczas zakupu kamer do monitoringu należy również zwrócić uwagę na rozmiar przetwornika. O jego jakości świadczy ilość posiadanych elementów światłoczułych, czyli wcześniej wspomnianych pikseli. Im wyższa jest ta liczba, tym obraz będzie lepszy. Należy jednak pamiętać, że najprostsze kamery posiadają 320.000 pikseli, co daje nam 0,3 Mpx. Na dziś jest to jakość dość słaba, zatem warto zainwestować w kamery o lepszej jakości, które gwarantują obraz w jakości powyżej 5 milionów pikseli.

Kolejnym rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę jest system redukcji szumów. Najczęściej szumy objawiają się jako białe plamki, które zakłócają obraz, kiedy warunki pogodowe nie są optymalne lub obiekty są zbyt słabo oświetlone (słabe oświetlenie uliczne, wczesne godziny poranne, wieczór). Szumy znacząco wpływają na jakość obrazu. Niekiedy nawet całkowicie uniemożliwiają identyfikację poszczególnych obiektów. Technologia redukcji szumów umożliwia błyskawiczną reakcję na zmieniające się warunki. Dzięki temu obrazu uzyskiwany z kamery jest krystaliczny, a identyfikacja poszczególnych obiektów nie stanowi żadnego problemu.

8121_0Warto zwrócić uwagę również na to, aby kamera była wyposażona w funkcję kompensacji mocnego światła. Bardzo często podczas ewentualnych napadów wystarczy mocny promień światła skierowany w stronę kamery, aby ją całkowicie zneutralizować. Jednak w przypadku urządzenia z opcją minimalizacji natężenia światła kamera nie zostanie oślepiona. Źródło jest bardzo szybko identyfikowane oraz automatycznie niwelowane jest jego oddziaływanie na kamerę.

Jedną z technologii, w którą warto, aby kamera była wyposażona, jest wykrywanie ruchu. Rozwiązanie jest o tyle skuteczne, że pozwala na oszczędność energii wykorzystywanej przez kamerę. Wszystko za sprawą tego, że przez wiele godzin, czasem nawet dni może ona działać jedynie w stanie czuwania, który w momencie wykrycia jakiegokolwiek ruchu aktywuje pełne działanie urządzenia.

Pamiętajmy również o tym, aby rozróżniać kamery,  dzielą się one bowiem na te do użytku wewnętrznego oraz zewnętrznego. Stosowane na zewnątrz są odporne na zmienne warunki pogodowe m.in. działanie deszczu, słońca lub niskich czy wysokich temperatur. W przypadku kamer montowanych na zewnątrz obiektów warto wybrać modele wandaloodporne.

Ważnym elementem, jaki powinna posiadać kamera zewnętrzna, jest oświetlacz podczerwieni, umożliwiający rejestrację obrazu w nocy. Jak działa oświetlacz? Zasada działania diod IR jest dość prosta, emitują one światło, które jest niewidzialne dla ludzkiego oka i skupiają się tylko na obiektach w zasięgu pola widzenia kamery. Generowane światło odbija się, dzięki czemu monitorowane obiekty widoczne są w całkowitej ciemności.

Wybór kamery zależy przede wszystkim od rodzaju obiektu i funkcji, jaką spełnia. Ważne jest jednak, aby przed samym zakupem dobrze przeanalizować specyfikację każdego z urządzeń. Inny rodzaj kamer należy bowiem zastosować w przypadku instytucji publicznych, firm, dużych zakładów produkcyjnych a inny do monitoringu np. domu czy prywatnej posesji.

Pozdrawiamy, Rettpol.com.pl

 

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.