Opublikowano:: śr, Paź 28th, 2015

Mózgowe Porażenie Dziecięce (MPD) – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Mózgowe porażenie dziecięce nazywane jest również chorobą Little’a (od angielskiego lekarza Williama Johna Little’a) i jest to zespół zaburzeń neurologicznych, które w głównej mierze są odpowiedzialne za pojawienie się niepełnosprawności u dzieci. Najczęściej pojawiające się objawy to: zaburzenia słuchu, widzenia czy ruchu, co jest spowodowane przez uszkodzenia mózgu.

Trzeba jednak dodać, że ta choroba nie rozwija się u dziecka. Uszkodzenie układu nerwowego następuje jeden raz i zazwyczaj ma to miejsce w trakcie ciąży czy porodu, choć zdarzają się także w pierwszych tygodniach życia niemowlęcia. Podstawą jest szybka diagnoza i rehabilitacja. Systematycznie naprawiane są szkody wyrządzone przez MPD, niestety w niektórych przypadkach chorobie Little’a towarzyszy również padaczka czy upośledzenie psychoruchowe oraz zaburzenia zachowania.

Po porodzie bardzo ciężko rozpoznać Mózgowe Porażenie Dziecięce. Dopiero z czasem można zauważyć problemy z siadaniem, mówieniem czy chodzeniem, cały czas obserwować niepokojące zachowania, zwłaszcza do pierwszego roku życia. Trzeba zwrócić uwagę, czy dziecko nie zaciska nienaturalnie długo kciuka w dłoni.

Przez pierwsze trzy lata życia konieczne są kontrolne wizyty u pediatry, który może zlecić wykonanie specjalistycznych badań neurologicznych, tomografii czy USG głowy, a także EEG (badanie fal mózgowych). To jednak nie koniec badań, gdyż potrzebna jest również ocena psychologa i ortopedy. Kolejny etap działań polega na ustaleniu rodzaju MPD i metod leczenia, jeśli już zostały wykonane wszystkie niezbędne badania.

Rodzaje MPD

Jeśli dziecko cierpi na porażenie połowiczne, to objawy widoczne są dopiero ok. 5 miesiąca życia. Można przede wszystkim zaobserwować skrzywienie kręgosłupa, a także słabe oraz wiotkie kończyny z jednej strony, które bardzo wolną rosną. Temu typowi MPD może towarzyszyć też padaczka, która zdarza się u 30% dzieci.

Jeśli wystąpiło obustronne porażenie kurczowe, wtedy nogi przez cały czas są wyprostowane i sztywne, a dziecko ma ogromne problemy z siadaniem czy staniem (krzyżuje nogi).
Natomiast, jeżeli chodzi o zespół pozapiramidowy, to charakteryzuje się on głównie sporym osłabieniem mięśni, a wiele ruchów jest bezwiednych. Może również występować niedosłuch.
Odrębnym przypadkiem jest zespół móżdżkowy, wyróżniający się zaburzeniami mowy, koordynacji ruchowej czy oczopląsem.

Sprzęt rehabilitacyjny i pomocniczy

Jeśli są spore wątpliwości, czy dziecko prawidłowo się rozwija, to lepiej rozpocząć zbędną rehabilitację, niż zdecydować się na nią zbyt późno.

Stosuje się wiele technik rehabilitacyjnych, czasem łącząc kilka elementów różnych metod, wykorzystując do tego celu specjalistyczny sprzęt.

;;;Rodzice zdają sobie również sprawę, jak ważny jest odpowiedni wybór wózka inwalidzkiego. Zaprezentowany na zdjęciu model Umbrella, jest przeznaczony nie tylko dla dzieci, które cierpią na MPD, ale również na przepuklinę oponowo-rdzeniową i różnego rodzaju choroby mięśni.

Ten solidny wózek inwalidzki jest bardzo uniwersalny ze względu na wybór pozycji czy zmianę kąta nachylenia. Regulowane są również aluminiowe podnóżki, wyposażone w specjalne pasy, których zadaniem jest stabilizacja stóp. Model posiada także szelki i barierę, aby zminimalizować ryzyko wypadnięcia dziecka z wózka.

sBez tytułuDrugi z prezentowanych modeli dodatkowo daje wiele możliwości w razie kiepskich warunków atmosferycznych, gdyż wyposażony jest w budkę ochronną czy folię przeciwdeszczową, a także śpiwór. Doskonale spisuje się na zakupach, gdyż producent zadbał o zamontowanie sporego rozmiaru kosza. Cały czas możemy obserwować dziecko, gdyż w budce znajduje się specjalne okienko.

Ponadto w zestawie znajdują się tak przydatne elementy jak pas biodrowy, trzypunktowy czy barierka.

Pozdrawiamy, Viteacare.com

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.