Opublikowano:: wt, Mar 10th, 2015

Motywacja i integracja kluczem do sukcesu

Kiedyś nie przykładano tak wielkiej wagi do relacji między pracownikami, jak ma to miejsce dzisiaj. Niektórzy pracodawcy nadal są zdania, że najlepszym sposobem na rozwój firmy jest przede wszystkim dobra reklama. Ponadto starają się wymagać jak najwięcej od swoich pracowników. Wychodzą z założenia, że tym sposobem uda im się wzbudzić szacunek podwładnych i zmotywować do pracy.

Nic bardziej mylnego. Prawdą jest, iż w takich okolicznościach pracownicy czują jedynie lęk przed szefem, atmosfera w pracy jest oziębła, a każdego przygniata presja.

slide13

Nieprzyjazna atmosfera w pracy i większy lub mniejszy poziom strachu może prowadzić do nieustannego narastania poziomu stresu. Jeśli będzie się on utrzymywać nieustannie na dość wysokim poziomie, może to nieść za sobą szereg problemów zdrowotnych, zarówno psychicznych jak i fizycznych, a także negatywnie odbijać się na efektywności pracowników. Czy tego oczekuje pracodawca?

Atmosfera panująca wśród pracowników, a także relacje na linii szef-pracownik są fundamentem osiągania sukcesów zawodowych i rozwoju każdej firmy. Bez dobrej komunikacji, życzliwości i współpracy, nie jest możliwe realizowanie zleceń, które wymagają zaangażowania przynajmniej kilku osób. Warto pamiętać także o tym, że jeśli pracownik źle czuje się w firmie, nie będzie wykonywał swoich zadań z zaangażowaniem. Zrobi je tak, by jak najszybciej udać się do domu i nie myśleć już o pracy. W obecnych czasach coraz więcej uwagi poświęca się dobrej integracji pracowników i systemom skutecznej motywacji.

slide1Zmotywowany pracownik jest w stanie zrobić znacznie więcej w krótszym czasie, a ponadto jego działania przynoszą nieporównywalnie lepsze efekty. Korzyści z tego tytułu odczuwają nie tylko współpracownicy, ale także budżet firmy. Dzięki temu możliwy jest rozwój, nowe inwestycje i doszkalanie pracowników, co również przyczynia się do budowania pozytywnych relacji między współpracownikami. Jednak bardzo istotne jest zaangażowanie samego szefa. Nie tylko w śledzenie zysków i strat, ale jego podejście do wykonywanego zawodu, podwładnych i chęci. Jeśli pracownicy czują się równie ważni, docenieni i mają możliwości rozwoju, ich zapał do pracy pojawia się samoistnie.

Dzięki rozwojowi psychologii i socjologii, możliwe jest coraz lepsze docieranie do ludzi, rozumienie ich potrzeb oraz motywowanie do działania. Coraz więcej pojawia się na rynku firm specjalizujących się w różnego rodzaju szkoleniach dla małych i dużych przedsiębiorstw, organizowaniu wyjazdów integracyjnych itp. Ważne jest to, by były one prowadzone przez doświadczone i wykwalifikowane osoby, gdyż nie jest to łatwe. Oczywiście bez chęci i zaangażowania ze strony uczestników, nie da się za wiele zdziałać, ale lepiej próbować, niż patrzeć bezczynnie jak upada firma.

Pozdrawiamy, Integra-consulting.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.