Opublikowano:: czw, Gru 17th, 2015

Moskwa – miasto, które trudno zdobyć

Rosja dziś kojarzy się różnie. Jednak w dalszym ciągu pozostaje mocarstwem, o którym warto napisać. Szczególnie że Moskwa została zdobyta zaledwie trzy razy. Rosja, jako kraj dużych rozmiarów, zawsze była łakomym kąskiem dla najeźdźców. Pamiętajmy też, że sama również pochłaniała swoich sąsiadów. Dlatego tym bardziej dziwi, że stolica jest praktycznie nie do zdobycia.

Pomimo wielu wojen, w których uczestniczyła Rosja, Moskwę udało się zdobyć zaledwie trzy razy. Pierwsi, którym to się udało byli Tatarzy. W 1237 Rosja została zdobyta i częściowo zniszczona przez Batu-chana. Co ważniejsze, w 1263 Wielki Książę Włodzimierski Aleksander Newski w ramach państwa, którym władał, wydzielił Księstwo Moskiewskie. Utworzył je specjalnie dla swojego młodszego syna Daniela. Dzięki dalekiej odległości od reszty podporządkowanej Tatarom Rosji, przez pewien okres Moskwa była bezpieczna. Dobre jej umiejscowienie pozwalało na szybki rozwój. Jednak w 1382 miasto zostało całkowicie zdobyte przez Tatarów i w znacznej mierze zniszczone. Złota Orda podporządkowała sobie znaczną część terenów rosyjskich. Tatarzy byli pierwsi, jednak po ich wypędzeniu spokój nie pozostał na długo.

Kolejną nacją, która zdobyła Moskwę byli Polacy. Jak to? Zwyczajnie! 9 października 1610 roku Polacy zdobyli Kreml. Moskwa stała się polska. Do wydarzenia doszło, kiedy wojska szwedzkie oraz rosyjskie próbowały przerwać polskie oblężenie Smoleńska. Był to moment, kiedy przed miastem stała koronno-litewska armia Zygmunta III Wazy. Przeciwnicy polski nie mieli zbyt wiele do powiedzenia. Sprawne działania hetmana Żółkiewskiego oraz wielokrotne szarże husarii doprowadziły do tego, że 4 lipca 1610 roku Polacy odnieśli zwycięstwo. Co ważniejsze, zwycięstwo nad znacznie liczniejszym przeciwnikiem. Jest to kolejny dowód na to, że Polacy w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji są gotowi do heroicznej walki. A im sytuacja bardziej dramatyczna, tym lepiej nam to wychodzi.

185px-Stanisław_Żółkiewski_11Po tym, jak Rosja skapitulowała, droga do Moskwy stała otworem. Co ważniejsze, idącemu na Moskwę Żółkiewskiemu sprzyjała miejscowa ludność. Było to powodem zmęczenia wieloletnią walką o tron wielkoksiążęcy. Poza tym był to okres Wielkiej Smuty Rosyjskiej. Dlatego ludność oczekiwała zmian, liczyła, że polski Władca zmieni sytuację. Dlatego zmierzająca do Moskwy armia została powitana z otwartymi rękami. Szczególnie przez bojarów sprzyjających przyszłemu carewiczowi Władysławowi Wazie. Po ogłoszeniu postanowień związanych ze zmianą władzy moskwiczanie złożyli przysięgę na wierność polskiej koronie. Dzięki temu Polacy stali się pierwszym europejskim narodem, który podbił stolicę przyszłej Rosji. Co ważniejsze, okupowali stolicę Wielkiego Księstwa Moskiewskiego przez ponad dwa lata.

Ostatnim, któremu udało się zająć Moskwę, był Napoleon. W 2012 roku minęło dokładnie 200 lat od tego wydarzenia. Jednak w tym przypadku nie możemy mówić o wielkim sukcesie. Miasto było doszczętnie zniszczone. Dlatego jego zajęcie nie przyniosło żadnych korzyści wojskom napoleońskim. Nie trzeba było długo czekać na decyzję. Po miesiącu okupacji Napoleon zarządził odwrót. Było to równoznaczne z klęską poniesioną w całej kampanii.

Możemy zatem być dumni z tego, że jako jeden z nielicznych narodów zdobyliśmy Moskwę. Ba! Zrobiliśmy to dwa razy. Wszystko za sprawą tego, że u boku Napoleona walczyły dziesiątki tysięcy Polaków.

Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.