Opublikowano:: czw, Gru 17th, 2015

Montaż gabionów

Piękny ogród to z całą pewnością marzenie wielu z nas. Drzewka owocowe, kolorowe krzewy i pachnące kwiaty. Wszystko za oryginalnym ogrodzeniem. Siatka, drewniany płot, czy płyty betonowe to standard, który niekoniecznie należy do tych oryginalnych. Jeśli chcemy mieć naprawdę niezwykłe ogrodzenie, idealne w takim wypadku okażą się gabiony. Jednak, jak je zamontować?

Gabion1Przede wszystkim należy je posadowić. Całą konstrukcję złożoną z koszy ogrodzeniowych zbudować można bez specjalnej konsultacji. Jako że kosz, który zostaje później wypełniony kruszywem, może osiągnąć dość dużą wagę, koniecznie należy utwardzić podłoże. W tym wypadku świetnie sprawdza się kilkudziesięciocentymetrowa warstwa tłucznia lub fundamenty. Jest to ważne, ponieważ dzięki takiemu zabezpieczeniu ogrodzenie nie będzie się odkształcać. Co ważniejsze, jeśli wysokość instalowanego kosza przewyższa znacznie jego szerokość, niezbędne jest umieszczenie słupa stabilizującego. Dlaczego? Zabezpieczy on całą konstrukcję przed przewróceniem. Im konstrukcja jest dłuższa, tym słupów zabezpieczających powinno być więcej. Słupy musza być umieszczone w fundamentach tak, aby cała konstrukcja była stabilna.

Po wykonaniu podstawy, na której osadzony zostanie kosz oraz umieszczeniu słupów stabilizacyjnych można zabrać się za montaż gabionów. W kolejnym kroku zainstalowane kosze wypełniamy kruszywem. W tym momencie wielu z Was pomyśli, że to już koniec. Nic bardziej mylnego! Kosz wypełniony kruszywem należy zamknąć. Można zrobić to za pośrednictwem zwykłego druta.

W kolejnym kroku niezbędny niezbędne jest połączenie ścian. Odbywa się to przy użyciu nitów i specjalnych śrub. Dodatkowo wykorzystuje się stężenia, czyli haki lub łączniki spinające zewnętrzne ściany gabionu. Są one istotnym elementem konstrukcji. Zapobiegają bowiem deformacjom ścian.

Wypełnianie gabionów wiąże się z poświęceniem dużej ilości czasu. O ile montaż gabionów może zająć kilka godzin, o tyle ich wypełnienie to proces bardzo pracochłonny i czasochłonny. Wszystko za sprawą tego, że ułożenie kamieni ma wpływ na dwa istotne elementy – stabilność oraz estetykę. Jako idealny materiał do wypełnienia koszy najczęściej wybiera się kamień łamany. Jednak spotyka się także tłuczeń, kostkę brukową, drewno, a nawet żużel wielkopiecowy. Istnieje jednak kilka ciekawych rozwiązań, które robię wrażenie. Gabiony można bowiem wypełnić praktycznie wszystkim. Świetnym tego przykładem są wielkie bryły przetopionego szkła, kora, a nawet dachówki.

Warto pomyśleć o alternatywnych rozwiązaniach. Takie ogrodzenie nie tylko spełnia swoją funkcję, ale i robi wrażenie na przechodniach czy naszych gościach. Nie wszędzie przecież spotkać można ogrodzenie wykonane ze szkła.

Pozdrawiamy, Ergo-invest.pl