Opublikowano:: pon, Paź 26th, 2015

Monitoring w inteligentnym domu

Decydując się na inwestycję w inteligentne rozwiązania obok oświetlenia, systemu alarmowego czy ogrzewania warto również zdecydować się na instalację systemu monitoringu. Jak wiadomo, w piramidzie potrzeb Maslowa bezpieczeństwo znajduje się na drugim miejscu zaraz po potrzebach fizjologicznych, a świadomość posiadania monitoringu znacząco podniesie jego poczucie.

Dziś mamy do czynienia z kilkoma możliwościami instalacji monitoringu. Możemy zdecydować się na monitoring analogowy lub IP. Starsze rozwiązanie, czyli kamery analogowe, oferują niższe rozdzielczości niż monitoring IP, a co za tym idzie również mniejszą szczegółowość obrazu. Na rynku są już jednak dostępne kamery analogowe o rozdzielczości 1080p, czyli Full HD, które bazują na przetwornikach 2Mpx tzw. HD TVI. W wielu zastosowaniach są w zupełności wystarczające, aby uzyskać dostęp do bieżącego podglądu sytuacji w domu. Kamery te są wyborem ekonomiczniejszym.

Zasadniczym elementem systemu CCTV jest rejestrator, czyli urządzenie wyposażone w dysk twardy HDD, gdzie archiwizuje się nagrania. Posiadając rejestrator, podłączony do Internetu uzyskujemy  możliwość zdalnego podglądu on-line obrazu z kamer, jak również odtwarzania nagrań z naszego archiwum – również w systemie analogowym. Wystarczy do tego jedynie smartfon z systemem Android lub iOS.

Jeśli zdecydujemy się na kamery IP, mamy do dyspozycji większą szczegółowość obrazu. Obecne kamery bez problemu osiągają rozdzielczości 5 czy 6Mpx. W odróżnieniu od kamery analogowej, kamera IP może działać bez rejestratora, jeśli potrzebujemy tylko podglądu on-line, wystarczy nam urządzenie i mamy kompletny system. Rejestrator polecany jest w każdym systemie, nie jest jednak niezbędny, jak w systemie analogowym. Dodatkowym atutem wybranych modeli wewnętrznych  kamer IP, jest możliwość pracy w sieci WIFI. Innymi słowy, decydując się na zamontowanie kamery np. w pokoju dziecka, a będąc już po remoncie czy wykończeniu budynku, wystarczy podłączyć taką kamerkę do gniazdka 230V oraz zapewnić dostęp do Internetu – i monitoring gotowy. Często tego typu kamery wyposażone są również w mikrofon, więc dodatkowo uzyskujemy prostą „nianię elektroniczną” – dostępną na smartfonie czy tablecie.

Częstym błędem jest myśl, że posiadając kamery IP, nie będzie archiwizacji w momencie problemów z Internetem – brakiem łączności. Rejestrator i kamery pracują w lokalnej sieci LAN i ona jest niezbędna do ich działania. W momencie braku Internetu nie możemy połączyć się z rejestratorem, będąc poza domem, ale system cały czas nagrywa. Dlatego w momencie, gdy łącze będzie aktywne, uzyskamy możliwość obejrzenia nagrania.

Obraz z kamer czy to analogowych, czy IP może być nagrywany w sposób ciągły lub wyzwalany ruchem – kamera rozpoznaje ruch w obrazie. Oczywiście można tak skonfigurować rejestrator, aby nagrywał tylko w określonych godzinach, czyli np. gdy użytkownicy są w domu, urządzenia nie działają.

Kolejną zaletą kamer IP, jest możliwość współpracy z dyskami sieciowymi NAS. Nie zawsze musimy kupować specjalizowany rejestrator do kamer IP. Możemy zakupić dysk sieciowy, który oprócz funkcji rejestratora posłuży również jako magazyn zdjęć, muzyki, filmów czy dokumentów dostępnych dla użytkowników w domu i poza nim.

Kamery analogowe i IP możemy również łączyć ze sobą, przy pomocy specjalnych rejestratorów np. trybrydowych otrzymując systemy mieszane analogowo-cyfrowe.

Na rynku są również dostępne kamery IP, gdzie w jednej kamerze mogą być dwa obiektywy – oprócz „standardowego”, również termowizyjny – Mobotix.

Dzięki takiej instalacji otrzymujemy niepowtarzalną możliwość uzyskania obrazu z monitoringu w każdym miejscu na ziemi. Nie ma tutaj znaczenia, czy jesteśmy w pracy, na kolacji czy wakacjach. Obrazu uzyskać możemy nie tylko na ekranie komputera, ale i tabletu czy smartfona. Nie ważne zatem, czy zostawiliśmy w domu nastolatka, który może stać się gospodarzem dużej imprezy czy włamywacz forsuje zamek naszych drzwi. Każda z tych sytuacji zostanie zarejestrowana, a obraz w dowolnym momencie odebrany za pośrednictwem każdego urządzenia mobilnego z dostępem do Internetu.

Inteligentny budynek to inteligentne rozwiązania, a monitoring wizyjny bez wątpienia jest jednym z elementów instalacji, których nie należy pominąć w projekcie. Przecież dzięki niemu możemy kontrolować sytuację w naszym domu niezależnie od czasu i miejsca, w którym aktualnie przebywamy. Iście futurystyczny obraz świata, który jest na wyciągnięcie ręki.

Pozdrawiamy, Inteligentny-budynek.pl