Opublikowano:: pon, Wrz 14th, 2015

Moda na Skandynawię

Z czym kojarzy się nam Skandynawia? Śniegiem, chłodem, ciepłymi kapciami i pięknym krajobrazem. Ostatnio dochodzi jeszcze inspiracja skandynawskim designem, który z powodzeniem przyjął się w cieplejszych krajach Europy, chociaż bazuje na stosunkowo chłodnych, surowych kolorach.

Krótkie dni i mało światła wymusiły na krajach północy rozwiązania aranżacyjne, które maksymalnie rozświetlą wnętrza. Stąd dominacja bieli czy brak zasłon w oknach.slide1

Czym się kierować podczas urządzania kuchni w stylu skandynawskim? Inspiracji mamy sporo, ponieważ moda na Skandynawię zaczęła się dobre kilka sezonów temu. Jeżeli dobrze poszukamy nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiednich dodatków czy mebli.

Które kolory łączymy?

Biel jest w tych aranżacjach królową. Jednakże ocieplamy ją drewnem. Bardzo często  widzimy zatem białe szafki kuchenne – zazwyczaj proste, bez zbędnych dodatków – w towarzystwie drewnianych dodatków, np. chlebak, deski, blaty kuchni, podłoga. Białe ściany są również korzystne w przypadku niewielkich pomieszczeń, ponieważ optycznie powiększają przestrzeń. Biała może być zatem ściana, płytki i fronty mebli. Dobrze przemyślana kompozycja kolorystyczna to klucz do osiągnięcia świetnego efektu.

W przypadku stylu skandynawskiego nie rezygnujemy również z industrialnych dodatków – surowe metale, cegła czy lampy pozbawione klosza świetnie w takim wnętrzu wyglądają. Nadają naszej kuchni klimatu modnej, miejskiej knajpki. Bardzo często występują również tablicowe ściany, na których można mazać kredą – z takiego rozwiązania najbardziej ucieszą się dzieci.

Skandynawskie wnętrza są przede wszystkim użyteczne. To dobrze, bo unikniemy pokusy zbędnego eksperymentowania. Maksymalnie wykorzystana przestrzeń – kredensy, szafki kuchenne, wyspy, duże, rodzinne stoły – każdy z tych elementów zachęca do wspólnego gotowania i miłego spędzania czasu. Aby kuchnia nawiązywała do tych z północy należy ostrożnie dobierać dodatki. Oszczędność jest tutaj kluczem do sukcesu. Zdrowy minimalizm powstrzyma nas przed wyposażeniem kuchni w zbędne, kurzące się elementy, których z czasem i tak będziemy chcieli się pozbyć.

Pamiętajmy, że na aranżacje w takim stylu mogą pozwolić sobie nie tylko właściciele dużych przestrzeni, ale również ci borykający się z małą, pozornie nieustawną kuchnią.

Biel, funkcjonalność, minimalizm – w tych słowach kluczach zawarta jest cała filozofia stylu skandynawskiego. Trzymając się jej mamy pewność, że nasza kuchnia będzie taka, jak ją sobie wymarzyliśmy.

Życzymy wielu pięknych inspiracji i niezapomnianych chwil podczas urządzania kuchni.

Pozdrawiamy serdecznie, Acerys.pl