Opublikowano:: śr, Kwi 29th, 2015

Mobbing – nielegalny, lecz… stosowany

mobbing

Mobbing jest zjawiskiem, które coraz częściej pojawia się w organizacjach. Nie tylko na terenie naszego kraju. Polskie prawo zabrania jego stosowania, jednak nie każdy zważa na te rozporządzenia lub co gorsza, nie ma świadomości, że jego zachowania kwalifikują się jako zjawisko mobbingu.  Niestety dość łatwo przekroczyć pewną granicę i nawet się nie zorientować, iż narusza się zasady współżycia społecznego czy dobrych obyczajów. Szczególnie w obecnych czasach, gdzie często działamy w stresie, pod dużą presją czasu i naglących terminów. 

Mobbing może przyjmować bardzo różną formę, lecz w wielkim uproszczeniu jest to nękanie, a wręcz terror psychiczny pracownika. Objawia się ewidentnym zastraszaniem, poniżaniem, publicznym ośmieszaniem, a nawet izolowaniem, czy zupełnym wyeliminowaniem go z zespołu. Oczywiście nie chodzi tu o jednorazowe sytuacje, lecz o zachowania, które regularnie się powtarzają.

szef

Nieustanne reagowanie krzykiem na wypowiedzi pracownika, doszukiwanie się na siłę jego błędów
i wytykanie ich – to również mobbing. W skrajnych przypadkach zdarza się nawet, że pracodawca wysyła maile, listy czy smsy z pogróżkami, a nawet nęka telefonicznie. Z drugiej jednak strony – unika kontaktu z pracownikiem, przerywa mu lub całkowicie nie dopuszcza go do głosu. Co więcej, taka osoba bywa przesadzana w miejsce odizolowane, a to z kolei ma wpływ na jej relacje z pozostałymi pracownikami. Dość często można spotkać się z rozpowiadaniem niekorzystnych i nieprawdziwych informacji o mobbingowanej osobie lub wykonywanej przez nią pracy. Pozostali członkowie zespołu mogą być również namawiani do złego traktowania wybranego pracownika i negatywnie nastawiani wobec tej osoby. Prześladowca bardzo dobrze zna czułe punkty swojej ofiary, dzięki czemu bez trudu nią manipuluje. Gra na emocjach, straszy utratą pracy czy publicznym ośmieszeniem. Nie rzadko podważa również jej kompetencje, krytykuje wygląd czy celowo utrudnia wykonywanie zleconych obowiązków. Bywa też i tak, że przydziela ich zbyt dużo, w porównaniu z pozostałymi lub są one zbyt ciężkie do wykonania dla tej osoby. Niekiedy ich realizacja wiąże się nawet z narażeniem zdrowia lub życia pracownika.

9603149105_78ea24710f_zJakkolwiek objawia się mobbing, ma on bardzo negatywny wpływ na psychikę pracownika. Prowadzi do obniżenia samooceny, złego samopoczucia, zmniejszenia efektywności pracy, a nawet poważnych zaburzeń psychicznych i psychosomatycznych. Skutki takiego traktowania nie tylko widoczne są
w pracy, ale niestety odbijają się również na życiu prywatnym. Jeśli osoba prześladowana w porę nie wyswobodzi się spod presji, jaką zapewnia jej przełożony może narazić się na trwały uszczerbek na zdrowiu. Taki stan sprzyja bowiem popadaniu w nałogi i myślom samobójczym, dlatego warto mieć na tyle odwagi, aby sprzeciwić się takiemu traktowaniu. Nawet, jeśli miałoby się to skończyć pozbawieniem pracy. Pamiętajmy, że nasze zdrowie i najbliżsi powinni stanowić dla nas priorytet.

Pozdrawiamy, Integra-consulting.pl