Opublikowano:: śr, Lut 3rd, 2016

Mity na temat pluskiew domowych, cz. I

Pluskwy domowe to owady o średnicy od 1 mm do 5,5 mm, na początku przezroczyste, potem ciemnieją wraz z wypijaną krwią, niejako przejmując pigment krwi. Są niezwykle uciążliwe dla ludzi. Żywią się ich krwią i wybierają miejsca ciemne i spokojne. Można je spotkać w łączeniach łóżek, pod materacami, za obrazami czy listwami przypodłogowymi. Po czym poznać, że pluskwy zadomowiły się w naszej sypialni? Wskazują na to ugryzienia na ciele i ślady krwi na pościeli oraz małe ciemnobrunatne pancerzyki w okolicach łóżka.

3Niektórzy początkowo myślą, że to ugryzienia komarów, dlatego aby mieć pewność, warto dokładnie zajrzeć we wszystkie szczeliny i miejsca, gdzie ewentualnie mogłyby się znajdować. Jak poinformował nas Piotr Naworski, specjalista z firmy Prusator.pl w przypadku 3-4 ugryzień w linii bądź w trójkącie (tak jak widoczne jest to na zdjęciu) nie ma sensu łudzić się, że przyczyna pogryzień jest inna. Trzeba natychmiast przystąpić do działań, ponieważ pluskwy są niewielkie i trudno je znaleźć, nawet doświadczonym specjalistom.

Jeżeli będziemy czekali zbyt długo, może się to skończyć koniecznością wyrzucenia wszystkich mebli i generalnym remontem mieszkania ze zrywaniem podłogi i wymianą instalacji elektrycznej włącznie. Takich ostrzeżeń nie warto lekceważyć. Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej skontaktować się z firmą zajmującą się zwalczaniem tych szkodników. Pamiętajmy też, że komar zawsze pozostawia ślad, a w przypadku ugryzień pluskiew jest to zależne od człowieka i jego reakcji na substancje aplikowane podczas ugryzienia. Zdarza się, że w przypadku małżeństw ślady ma tylko mąż. W takiej sytuacji radość żony, że owady jej nie atakują jest przedwczesna, ponieważ brak śladów wynika jedynie z innej reakcji skóry.

Pluskwy domowe stały się w ostatnim czasie plagą w wielu domach i mieszkaniach. Powstało też na ich temat wiele mitów, które warto obalić, co postaramy się zrobić w artykule, które zostanie opublikowany w trzech częściach.

Mit – pluskwy pochodzą z brudu

Okazuje się, że pluskwy domowe nie przepadają za brudem. Wręcz przeciwnie, najczęściej wybierają miejsca, gdzie jest czysto, ponieważ haczykowate odnóża przeszkadzają przemieszczeniu się po zanieczyszczonych powierzchniach. Sprawdzają się jedynie na powierzchniach, gdzie nie gromadzi się kurz.

A zatem jak dochodzi do tego, że owady znajdują się w naszych domach? Jest to łatwiejsze niż się wydaje. Możemy się na nie natknąć korzystając z publicznych środków lokomocji, poczekalni, kin, szpitalnych czy hotelowych łóżek, czyli wszędzie tam gdzie jest dużo ludzi. Niekiedy wystarczy zaproszenie na noc gości, którzy są nieświadomi, że dotknął ich ten problem lub nawet jedna noc spędzona poza domem.

Ciąg dalszy znajdą Państwo w drugiej części artykułu, która zostanie opublikowana niebawem.

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.