Opublikowano:: śr, Wrz 16th, 2015

Mity na temat implantów stomatologicznych

Implanty stomatologiczne przestały być już zarezerwowane tylko dla najbogatszych. Obecnie korzystają z nich osoby o różnym statusie społecznym i materialnym. Wielu osobom zależy na dobrym wyglądzie i zdrowiu. Wprawdzie wiedza o tym, że istnieją implanty jest dość powszechna, jednak nadal można przeczytać i usłyszeć na ich temat wiele informacji, które świadczą o braku elementarnej wiedzy.

090427-N-9318F-054 SANTO DOMINGO, Dominican Republic (April 27, 2009) Lt. Cdr Gayle Kostyack, a U.S. Public Health Service dental hygienist, performs an oral examination on a patient aboard the Military Sealift Command hospital ship USNS Comfort (T-AH 20) in support of Continuing Promise 2009. Comfort deployed as part of the four-month Continuing Promise 2009 humanitarian and civic assistance mission to Latin America and the Caribbean. (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 1st Class Brian Finney/Released)

Rolą dobrego stomatologa wyspecjalizowanego w tej tematyce jest odpowiedzieć na pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości zainteresowanej osoby. Jednak aby tak się stało, pacjent musi najpierw sam zgłosić się do gabinetu, a niestety nie zawsze tak się dzieje. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, np. nieuzasadniony lęk. Dlatego warto obalić niektóre mity dotyczące implantów zębów.

Wbrew temu co niekiedy można usłyszeć, wszczepienie implantu nie jest bolesne ani nie trwa długo. Zabieg zwykle trwa maksymalnie pół godziny, a dzięki wykorzystaniu skutecznych metod znieczulania miejscowego, pacjenci prawie w ogóle nie odczuwają bólu. Osteointegracja, czyli zrastanie się tytanu z kością trwa zwykle około 3-6 miesięcy. Następnie stomatolog wymienia końcówkę implantu i zakłada koronę. To jak będzie wyglądał okres po zabiegu jest kwestią indywidualną, jednak najczęściej dochodzi jedynie do lekkiego obrzęku dziąseł. Powoduje to lekki dyskomfort, ale nie uniemożliwia normalnego życia czy pracy.

Implanty nie mogą wywoływać reakcji reakcji alergicznej, ponieważ są wykonane z czystego tytanu obojętnego dla ludzkiego organizmu. Problemem może być zapalenie wokół implantów, jednak zwykle wynika ono z nieleczonych chorób przyzębia i braku odpowiedniej kontroli po ich założeniu. Nieprawą jest jakoby starsze osoby nie mogły zdecydować się na założenie implantu. O tym czy jest taka możliwość, decyduje stan kości w miejscu gdzie brakuje zęba. U osób w zaawansowanym wieku, które posiadają ruchome często wypadające protezy, wykorzystuje się implanty do ich stabilizacji.

Kolejnym mitem z jakim można się często spotkać jest opinia, że implantu nie można wszczepić po ekstrakcji zęba. Jest wręcz przeciwnie – ubytek powinien zostać uzupełniony jak najszybciej. Należy bowiem mieć świadomość, że brak zęba oprócz defektu wizualnego może spowodować wiele innych problemów: zmianę rysów twarzy, problemy z mówieniem, zanik kości czy problemy z trawieniem. Nie zmienia to faktu, że jeśli decyzja zapadła po kilkuletniej zwłoce, a nie od razu, to i tak jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań – nadal można to zrobić.

Nie da się ukryć, że na przykładzie implantów widać problem z rzetelnymi źródłami informacji. Wiele osób powtarza zasłyszane gdzieś opinie i w ten sposób powstają mity na temat implantów. A przecież fakt, że opinia jest powszechnie powtarzana, nie oznacza, że jest prawdziwa. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zasięgać wiedzy bezpośrednio u specjalisty. On najlepiej poinformuje nas, ile kosztuje implant zęba, czy są jakieś przeciwwskazania do jego założenia i jakie mogą być ewentualne powikłania.

Pozdrawiamy, Medens.pl