Opublikowano:: pon, Kwi 20th, 2015

Miał być wodoodporny obrus, a wyszła… folia stretch

Może trudno w to uwierzyć, ale wiele źródeł podaje, że geneza folii stretch ma swój początek w… 1908 roku i powstała przez przypadek. Pracowano nad wodoodpornym obrusem, lecz eksperyment nie powiódł się, czego efektem było stworzenie folii stretch, nazywanej na początku celofanem.

Folia_StretchMimo długiej historii i postępu technologicznego, w dalszym ciągu jest bardzo popularnym produktem, który wykorzystywany jest głównie w przemyśle. Jednak ostatnio słychać o kontrowersyjnym pomyśle, aby stosować go w ratownictwie, gdzie można śmiało zastąpić bandaż w trakcie konstruowania kroplówki w trudnych warunkach, np. ratowanie życia w górach. Tak naprawdę folia stretch jest tak uniwersalnym produktem, że jedyne co nas ogranicza w jej wykorzystaniu to wyobraźnia. Ratownicy GOPR lub TOPR niejednokrotnie korzystali z jej usług podczas unieruchamiania kończyn, dodatkowo wspierając się szynami. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne, ale również proste w realizacji.

Jednak podstawową branżą, w której wykorzystywanie folii stretch jest niezwykle powszechne to przemysł. Kluczem sukcesu jest materiał, z którego jest wykonana. Folia polietylenowa doskonale sprawdza się w trakcie transportu nawet najcięższych materiałów, gdyż jest bardzo wytrzymała i rozciągliwa, więc zapewnia stabilność ładunku, jednocześnie chroniąc go przed kradzieżą czy wilgocią. Niskie koszty eksploatacji sprawiają, że stretch pojawia się w coraz większej ilości firm, związanych nie tylko z przemysłem, ale także handlem czy logistyką, a nawet rolnictwem. Ze względu na jej uniwersalność i wcześniej wspomniany właściwości, z jej pomocą zabezpieczane są produkty o bardzo nieregularnych kształtach, zarówno na mniejszą skalę, jak i w skomputeryzowanych liniach produkcyjnych, gdzie stosowana jest nowoczesna technologia. Folia stretch doskonale radzi sobie w każdej sytuacji.

W jaki sposób jest ona produkowana? Sam proces wytwarzania wydaje się być nieco kosztowny i skomplikowany, gdyż w celu zapewnienia najwyższej jakości produktów stosuje się nowoczesne maszyny. Jednak efekt końcowy i mnogość zastosowań sprawiają, że producenci nie żałują inwestycji w drogi sprzęt.

Folia stretch najczęściej powstaje dzięki dwóm metodom. Pierwsza z nich to metoda podmuchu (blown), która jest nieco bardziej czasochłonna niż metoda wylewu maszynowego. Jednak w zamian otrzymywana jest folia, która jest dużo lepszej jakości, więc wyróżnia się kleistością i jest odporne na wszelkiego rodzaju przebicia. Jeśli chodzi o drugi sposób wytwarzania, polega on na wylaniu surowca zgłowicy, a następnie całość jest bardzo szybko rozciągana oraz schładzana dzięki odpowiednim wytłaczarkom. Ma to zwiększyć elastyczność folii oraz możliwość naciągu. Wybór odpowiedniej folii zależy od naszych wymagań i budżetu, jaki mamy do dyspozycji.

Pozdrawiamy, Pakart.com.pl