Opublikowano:: pon, Paź 19th, 2015

Metody implantacji zębów

Implanty zębów umożliwiają odtworzenie estetycznego i funkcjonalnego uzębienia w przypadku braku jednego lub wielu zębów. Jest to trwały i wygodny sposób, który nie ogranicza swobody mówienia czy przeżuwania, a jednocześnie bardzo dobrze wpływa na samoocenę. Trzeba pamiętać o tym, że wyróżniamy dwie metody implantacji zębów: implantację jednofazową i dwufazową. Ile potrzeba czasu na każdą z nich? Czym się od siebie różnią? Na którą z nich lepiej się zdecydować? To pytania, która nasuwają się wielu pacjentom, dlatego warto na nie odpowiedzieć.

Implanty natychmiastowe (jednofazowe)

dentist-428646_640Implanty jednofazowe zostają umieszczone w kości od razu po usunięciu zęba. Przestrzeń powstała w wolnym miejscu musi być niewielka, ponieważ następnym krokiem jest jej systematyczne poszerzanie za pomocą wiertła. Ważne jest, aby nie pojawił się tam stan zapalny, a tkanki otaczające zębodół były zdrowe. Stomatolog musi dokonać oceny, czy wyrostek kostny, w którym zostaje umieszczony implant, nadaje się do tego (musi być odpowiednio gruby i gęsty). Jeżeli wszystko się powiedzie, pacjent po jednorazowej wizycie wychodzi z gabinetu z nowym zębem.

Część specjalistów uznaje, że obciążenie implantu odbudową przyspiesza integrację filaru z kością. Jednak nie da się ukryć, że jest to zabieg o wiele bardziej skomplikowany i ryzykowny, ponieważ w przypadku niepowodzenia, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Implanty dwufazowe (odroczone)

W przypadku implantów odroczonych pierwszym krokiem jest osadzenie wszczepu w kości bez jakiejkolwiek obudowy protetycznej, która następuje dopiero po 2-6 miesiącach. Zależy to od tego jak długo będzie się goić rana i w jakim czasie dojdzie do osteointegracji (trwałego połączenia pomiędzy kością pacjenta a tytanową powierzchnią implantu). W tym czasie u pacjenta stosuje się tymczasową obudowę protetyczną (np. most), przymocowaną do filaru za pomocą specjalnych śrub, którą po jakimś czasie można odkręcić. W przypadku metody jednofazowej taka możliwość nie istnieje.

Metoda dwufazowa jest wybierana zdecydowanie częściej. Specjaliści uznają ją za łatwiejszą i bezpieczniejszą. Gwarantuje lepsze efekty estetyczne, a szczególnie poleca się ją osobom, których kość nie jest wystarczająco gęsta i gruba. Dodatkową zaletą jest fakt, że w trakcie gojenia błona śluzowa dziąseł otacza elementy metalowe implantu, dzięki czemu zostaje lepiej uformowana do kształtu zaplanowanej korony.

Podsumowanie

Metody jednofazowej nie można zastosować w przypadku wszystkich pacjentów. W trakcie procesu gojenia widoczne są elementy zewnętrzne wszczepu, a w razie ich uszkodzenia trzeba usunąć wszystko. Metoda odroczona jest pod tym względem bardziej czasochłonna, ale jednocześnie zdecydowanie bezpieczniejsza. Co ważne, jedynie na implantach dwufazowych można opierać większe konstrukcje protetyczne (mosty czy protezy zdejmowane). Bilans zysków i strat powoduje, że większości pacjentów poleca się tę dłuższą metodę.

Pozdrawiamy, Medens.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.