Opublikowano:: czw, Lut 11th, 2016

Metamorfozy Barbie

W 1958 roku spod ręki Ruth Handler wyszła pierwsza na świecie lalka Barbie. Swój debiut na nowojorskich targach miała rok później; prawa do produkcji lalki Lilii (niemieckiego pierwowzoru Barbie) wykupili Ruth i Elliott Handlerowie i tym samym rozpoczyna się historia firmy Mattel.

Nazwa lalki to zdrobnienie od imienia córki właścicieli, Barbary. Pełne nazwisko lalki to Barbara Millicent Roberts. Lalka bardzo szybko stała się jedną z najbardziej popularnych zabawek na całym świecie, pożądaną przez dziewczynki, które inspirowały się Barbie. Lalka była odzwierciedleniem aktualnych trendów w modzie – fryzura, strój, akcesoria – to wszystko było zgodne z duchem epoki.

Photograph_of_Beau_Dunn's_series,_-Plastic,-_featuring_Barbie,_2012Barbie powstała pod koniec lat 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Od początku wyglądała modnie, kobieco, seksownie, idealnie. Wydawało się, że prowadzi idealne życie. Otoczona gronem adoratorów spełniała się życiowo i była szczęśliwa. A jak wyglądało ówczesne życie prawdziwej kobiety?

Amerykanki po ukończeniu studiów zajmowały się zwykle domem i dziećmi. Porzucały swoje zawodowe ambicje, a zatem nie przypominały wyzwolonej i pięknej Barbie.

Ciało Barbie to utopijny wzór piękna. W mediach zrobiło się głośno o analizie przeprowadzonej przez naukowców, którzy jasno stwierdzili, że gdyby prawdziwa kobieta miałaby proporcje lalki nie byłaby wstanie funkcjonować, stać, chodzić, siedzieć, oddychać…

Ukształtowana na wzór bardzo szczupłych nastolatek utrwalała zaburzony obraz kobiety, a małe dziewczynki dążyły do nieosiągalnych wzorców. To główny zarzut wytoczony w stronę Barbie przez środowiska feministyczne. W 1961 roku do idealnej kobiety dołączył idealny mężczyzna, Ken, Clarson; para prowadziła idealnie piękne życie.

W latach 60. producenci, pod wpływem kontrkulturowych ruchów, wypuścili na rynek czarnoskórą koleżankę Barbie, Christie.

Barbie jest zawsze nienaturalnie szczupła, idealnie piękna, pozbawiona choćby najmniejszych niedoskonałości. Coraz większe niezadowolenie opinii publicznej sprawiło, że firma Mattel odpowiedziała na nową potrzebę rynku. Najnowsza linia lalek występuje w różnych rozmiarach, Barbie ma również kilka odcieni skóry, co oznacza jej przynależność do różnych ras. Lalki są różnego wzrostu – dziewczynki mogą zatem wybrać taką, która najbardziej przypomina ich mamę, ciocię czy też starszą koleżankę. Było to na tyle doniosłe wydarzenie, że Barbie pojawiła się również na okładce magazynu Times – odmieniona, nieco bardziej urealniona z wystającym brzuszkiem i krągłą pupą. Barbie pyta, czy możemy w końcu przestać rozmawiać o moim ciele?

Trudno nie docenić wkładu firmy Mattel we współczesną popkulturę. Barbie do dziś inspiruje miliony kobiet, bez względu na kontrowersje wynikające z jej figury. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie lalka przyczyniła się do popularności eleganckich ubrań czy ekskluzywnych butów damskich.

Pozdrawiamy, Bmbutik.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.