Opublikowano:: pon, Paź 19th, 2015

Meble kuchenne w stylu prowansalskim

Styl prowansalski jest najbardziej lubiany przez osoby, które cenią sobie kontakt z naturą. Chcąc przenieść odrobinę tych upodobań do swojego mieszkania, trzeba zachować podstawowe zasady dobrego gustu. Wprawdzie jak mówi znana łacińska sentencja de gustibus non est disputandum, jednak całkowicie puszczając wodzę fantazji, zamiast zbliżyć się do żywej roślinności, uczynimy ze swojego wnętrza rezerwuar kiczu i pstrokacizny.

Zaczynamy od mebli

Poszczególne elementy muszą być dobrane z rozwagą i ze smakiem. Wiele osób najchętniej adaptuje styl rodem z Prowansji do swojej kuchni. Taka kuchnia jest idylliczna, pogodna i urokliwa. Pełna dekoracji, eleganckiej ceramiki i rozmaitych dodatków. Jednak jeśli zamierzamy urządzić na nowo lub od podstaw swoją kuchnię, warto zacząć od mebli. To podstawa, ponieważ kupujemy je zwykle na lata, w przeciwieństwie do innych dodatków, które możemy szybko i łatwo zmienić.

Meble wolnostojące

D452 PFMeble kuchenne w stylu prowansalskim to w dużej mierze meble wolnostojące. Wystarczy zajrzeć do kuchni znajdujących się w południowej Francji, gdzie tradycyjny styl wciąż jest wiecznie żywy, trudno znaleźć zwartą zabudowę. Znajdują się tam za to wolnostojące szafy kuchenne, wiszące szafki, kredensy, małe stoliczki, spiżarki na przechowywanie zapasów czy nawet szafki ze zlewozmywakiem. Dobrze sprawdzą się rożnego typu półki, na których można wyeksponować np. pojemniki z przyprawami. Podobnie można wykorzystać szafki z widocznymi wewnątrz ściankami. W takich miejsce świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju dekoracje czy ozdoby. Nie muszą być wcale bardzo wymyślne. Mogą to być ładne serwetki czy konfitury w słoiczkach. Bardzo ładnie prezentuje się praktyczna szafa kuchenna od producenta mebli belldeco, znajdująca się na zdjęciu obok, której wyjątkową ozdobą są masywne okucia lodówkowe. Ta sama szafa dostępna jest również bez nich i wygląda równie stylowo, lecz bardziej delikatnie.

Duża dowolność aranżacji

W przeciwieństwie do wielu innych stylów, meble nie muszą należeć do tej samej serii ani posiadać jednakowej kolorystyki. Styl prowansalski zakłada dużą dowolność form, dzięki czemu dopuszcza się sporą różnorodność aranżacji. Taka swoboda i brak sztywnych ram jest sporą zaletą, ale dla wielu osób, które nie mają odpowiednio wyrobionego gustu ani doświadczenia, może to być trudny do rozwiązania problem. Z jednej strony można dać nieco pofolgować swojej wyobraźni, a z drugiej strony trzeba w wyraźny sposób nawiązywać do tradycji. Rozwiązaniem takiego problemu może być nawiązanie kontaktu z dobrym sprzedawcą, który udzieli cennych porad.

Pozdrawiamy, Milemaison.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.