Opublikowano:: pt, Lis 21st, 2014

Mauser – legendarna gratka dla kolekcjonerów broni

Rok 1893. Bracia Feederle, pracownicy fabryki Mausera opracowują pierwszy projekt pistoletu nie informując o tym swojego szefa. Jednak rok później Mauser C96 – bo tak został nazwany ten model – był projektowany na zaawansowanym poziomie już oficjalnie w fabryce, by 15 marca 1895 roku oddać premierowe strzały nabojami 7,65 mm.

Pracownicy nie spoczęli jednak na laurach i Mauser C96 systematycznie się rozwijał, dlatego wkrótce został opracowany lepszy nabój 7,63 mm, który dysponował innymi wymiarami, a także posiadał zwiększony ładunek prochowy. W magazynku można było umieścić dziesięć tego typu nabojów.

W tamtym czasie pistolet funkcjonował na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, a jego zasilanie odbywało się za pomocą magazynka, który był zlokalizowany przed spustem, a ładowano go z góry dzięki łódce, zaraz po odciągnięciu zamka.

Model ten został uznany za pierwszy udany typ pistoletu samopowtarzalnego, którego używano przez 43 lata w wielu wojnach, przewrotach i rewolucjach na całym świecie, a trzymali go w rękach najważniejsi komisarze, cesarze i premierzy z Winstonem Churchillem na czele, który używał Mausera C96 podczas bitwy pod Omdurmanem oraz II wojny burskiej. Z czasem stał się jego ulubioną bronią, przede wszystkim ze względu na to, że słynął z bardzo dobrej celności w porównaniu z konkurencją, a także niezwykle rzadko się zacinał. Znany był również ze sporej lufy oraz niezłej prędkości początkowej pocisku. Mauser C96 dzięki swojemu charakterystycznemu uchwytowi, doczekał się nawet nazwy Broomhandle – kij od miotły.

pistolet-mauser-c96-1898r-denix-model-m-1024

Mimo że wiele źródeł podaje informację, że to Paul Mauser jest twórcą legendarnego C96, to jednak z czasem odkryto jaka jest prawda i nawet jedną z ulic nazwano od nazwiska jednego z braci – Fidela, który w tamtym czasie pełnił funkcję dyrektora działu konstrukcyjnego. Mauser łaskawie zgodził się na produkcję wykonanego przez braci Feederle projektu pistoletu, ale jeśli wszystko szło zgodnie z planem, to sobie przypisał wszystkie zasługi i podał informację, że to on jest ojcem sukcesu, więc patent należy tylko i wyłącznie do niego. Z tego powodu ten historyczny model nosi w nazwie jego nazwisko.

W Polsce również używano Mausera C96, choć dopiero jako spadek po armiach zaborczych i nigdy nie był wykorzystywany na większą skalę. Jedynie w okresie międzywojennym korzystali z nich oficerowie, nabywając go dzięki prywatnym znajomościom. Sporadycznie używany był przez Wojsko Polskie jeszcze na początku II wojny światowej.
Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl.