Opublikowano:: śr, Lis 25th, 2015

Maszyny do cięcia wodą

Cięcie strumieniem wodnym pod wysokim ciśnieniem jest jednym z najbardziej nowoczesnych sposobów cięcia materiałów. W ostatnim czasie rozwija się coraz prężniej, a coraz więcej firm przekonuje się do wykorzystania tej uniwersalnej metody w swojej działalności. Wycinarki wodne wycinają bardzo precyzyjnie wyroby o dowolnie wybranych kształtach. Niezależenie od tego czy jest to metal, żeliwo, tytan, aluminium, brąz, mosiądz, kamień ceramika, szkło czy guma dokładność cięcia wynosi 0,1 mm.

Od czego się zaczęło – rys historyczny
pierwsze_glowice_do_ciecia_strumieniem_wodyAby przybliżyć początki cięcia wodą, trzeba cofnąć się aż do lat 30-tych, kiedy to jedna z firm papierniczych w USA zbudowała maszynę do dozowania, cięcia i zwijania arkuszy papieru. Początkowo ze względu na niskie ciśnienie nadawała się ona jedynie do cięcia papieru. Następnie do cieczy dodano środek ścierny, co umożliwiło cięcie grubszych i twardszych materiałów. To właśnie tamte wydarzenia zapoczątkowały pracę nad udoskonaleniem tej metody. Próbowano sobie poradzić z opracowaniem wytrzymałych dysz, które nie niszczyłyby się w kontakcie z wodą i ścierniwem. Stosowane wówczas głowice (widoczne na zdjęciu obok) były bardzo podatne na uszkodzenia.

Cięcie wodą – jak to możliwe?

W USA do określenia technologii cięcia wodą i nazywania maszyn tnących używa się terminu „waterjet”. W Retro_Systems_Waterjetbezpośrednim tłumaczeniu na język polski oznacza to „strumień wody”. W języku polskim przyjęło się nazywanie maszyny tak jak w języku angielskim, a na sam proces określa się jako „cięcie wody”, co jest pewnym uproszczeniem. Dlaczego? Wiele osób, które po raz pierwszy mają kontakt z tą technologię, nie ukrywa zdziwienia, jak to możliwe, że woda przecina tak grube materiały. Nieporozumienie wynika z dosłownego rozumienia terminu. W praktyce wygląda to tak, że woda jest jedynie nośnikiem materiału ściernego, który pod wpływem dużej prędkości stopniowo niszczy to, co napotka na swojej drodze. Materiał składa się z ziarenek przypominających ziarnka piasku, jednak jest od nich twardszy i ma ostrzejsze krawędzie. Oczywiście, zdarza się też, że tnie się samą wodą, choć nie są to częste przypadki. Przykładem mogą być artykuły spożywcze, wełna mineralna, miękkie drewno czy papier.

Najlepsze do cięcia szkła

Omawiana w tym artykule technologia cięcia opiera się na wykorzystaniu wąskiego strumienia wody sprężonej do
maksymalnego ciśnienia przekraczającego nawet 4000 barów. Wytworzona w ten sposób wysoka energia kinetyczna, eliminuje warstwę przecinanego materiału. Jest to rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w przypadku cięcia szkła i przewyższa swoimi zaletami inne dotychczas stosowane technologie.

Pozdrawiamy, Cnc-projekt.pl