Opublikowano:: śr, Paź 14th, 2015

Małe jest piękne

To nieprawda, że gustownie można urządzić tylko ogromne wnętrza. Któż z nas może sobie dziś pozwolić na komfort mieszkania w dużych przestrzeniach? Zwykle urządzamy mieszkania mające 40-60 metrów kwadratowych. Z problemem małej kuchni mierzymy się dziś bardzo często, ale małe przecież też może być piękne! W tym artykule postaramy się udowodnić, że mała kuchnia to nie koniec świata! Przeciwnie – może być przytulniejsza i bardziej komfortowa od tych ogromnych, industrialnych, pełnych przestrzeni.

tap-791172_640

Od czego zacząć?

Jasne kolory

Zastanów się nad kolorystyką – to od tego elementu, w dużej mierze, zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Jeżeli ściany będą wymalowane kolorem, który przytłacza (ciemne, burgundy, zielenie). Oczywiście można pozwolić sobie na fragment ściany w krzykliwym kolorze – modne są, np. ściany tablicowe (pokryte czarną, tablicową ścianą), po której można pisać z kredą. Zdecyduj się zatem na jasne kolory – biel i beż powinny w takim pomieszczeniu królować. Dobrym patentem będzie również pomalowanie listwy podłogowej na kolor jaśniejszy niż kolor ściany.

Zredukuj liczbę dodatków

Minimalizm powinien być naczelnym wyznacznikiem, który będzie nam przyświecał podczas urządzania kuchennej przestrzeni. Kwiatki, kropeczki, drewno, plastik, kafelki, panele, drewno… Może się aż zakręcić w głowie. Zdecyduj się na jeden motyw dominujący – i połącz go z subtelnym dodatkiem. Zbędne dodatki sprawią, że kuchnia będzie się wydawała ciasna. Dobrym pomysłem jest również ukrycie większości sprzętów, na wierzchu pozostaw tylko te, z których regularnie korzystasz.

Meble

Meble kuchenne powinny optycznie powiększać przestrzeń. Możesz zdecydować się na szklane elementy, jasną kolorystykę czy lakierowane blaty. Sprawdzą się również stoliki na kółkach, którymi możesz dowolnie manewrować. Szafki najlepiej bezuchwytowe (albo z dyskretnymi uchwytami).

Oświetlenie

To bardzo ważny element! Nie mamy na myśli tylko sztucznego światła, ale również naturalne. Okno w małej kuchni to skarb, ale oczywiście nie wszyscy mają tyle szczęścia. Oświetlenie sztuczne powinno składać się z głównego, dającego silne, jasne światło oraz lamp halogenowych, które można rozplanować nad kuchennym blatem.

Porządek

Niby banalna sprawa, ale regularna dbałość o porządek sprawi, że będziemy chętniej w kuchni przesiadywać. Wszystko musi mieć swoje miejsce – nie ma nic gorszego niż przypadkowość, ponieważ podczas gotowania musisz działać szybko i intuicyjnie sięgać po najważniejsze sprzęty!

Życzymy owocnego urządzania!

Pozdrawiamy, Acerys.pl

 

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.