Opublikowano:: czw, Lip 23rd, 2015

„Łokieć tenisisty”

Okres wakacyjny sprzyja uprawianiu wielu dyscyplin sportu. Otrzymujemy zastrzyk pozytywnej energii, którą przenosimy na aktywność fizyczną. Coraz więcej w naszym kraju jest miłośników biegania, choć popularność tenisa ziemnego czy siatkówki plażowej nie słabnie. Nieodłącznym elementem każdego sportu są kontuzje, chociaż akurat w przypadku tzw. „łokcia tenisisty” problem dotyka nie tylko sportowców, lecz również wykonujących takie zawody jak informatyk czy pianista. W sporcie uraz ten dotyczy nie tylko tenisistów, wśród których został zaobserwowany (stąd jego nazwa), ale także reprezentantów takich dyscyplin jak badminton czy squash. Nie ma w tym nic dziwnego, wszak akurat łokieć jest przez nich bardzo eksploatowany, a przez to narażony na różnego rodzaju urazy.

Wiele statystyk pokazuje, że zaledwie 10% uprawiających tenisa cierpi na tę przypadłość. Wspomniany łokieć tenisisty jest spowodowany nadwyrężeniem stawu łokciowego, występujący najczęściej w towarzystwie unieruchomienia stawu. Proste czynności życia codziennego sprawiają nam ogromne trudności, więc należy jak najszybciej podjąć decyzję o wizycie u lekarza. Aby stwierdzić nieprawidłowości, niezbędne są liczne badania obrazowe. Mamy na myśli przede wszystkim USG, badanie rentgenowskie czy rezonans magnetyczny.

Przerwa związana z tą choroba trwa zwykle od 6 do nawet 12 tygodni i zależy od wielu czynników, takich jak charakter zmian degeneracyjnych w ścięgnie czy wcześniejsze próby leczenia. W tym aspekcie wiele zależy od naszego zachowania. Leczenie ma za zadanie zmniejszyć dolegliwości bólowe, które są bardzo uciążliwe, ale również zwiększyć siłę mięśni. Cały czas należy ruszać ręką, aby nie nastąpił zanik mięśni, który negatywnie wpłynąłby na postępy w rehabilitacji.

Jak wygląda leczenie?

Wiele jest sposobów, aby skutecznie wyleczyć ten zespół bólowy nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Niestety staw łokciowy ma bardzo złożoną i skomplikowaną budowę, więc tym samym prawdopodobieństwo urazu zwiększa się. Jeśli zauważysz u siebie ból przy naciskaniu, chwytaniu, a nawet przy prostowaniu nadgarstka, wtedy powinieneś udać się do ortopedy. Podobnie w przypadku trudności z chwytaniem szklanki z wodą oraz tkliwości tkanek w trakcie ucisku.
Jeśli chodzi o podstawowe sposoby leczenia tej dolegliwości, to doraźnie można wykorzystać wszelkiego rodzaju maści przeciwzapalne czy przeciwbólowe, a także okłady z lodu. Kolejnym etapem są zabiegi fizykoterapeutyczne, m.in. krioterapia (leczenie zimnem), jonoforeza (wprowadzenie do tkanek – z wykorzystaniem sił pola elektrycznego – jonów działających leczniczo) oraz ultradźwięki.

O pomoc można również zgłosić się do fizjoterapeuty, który wykonuje masaże poprzeczne, składające się z dwóch faz: aktywnej i rozluźniającej.

Kolejną metodą leczenia „łokcia tenisisty” jest unieruchomienie w szynie ramiennej, jednak nie można go stosować powyżej 2 tygodni.

croppedNajważniejszym elementem rehabilitacji po urazie jest zastosowanie właściwie dobranej ortezy. Widoczny na zdjęciu pierwszy model używany jest również w przypadku doleczania po urazach stawu. Można ją stosować profilaktycznie przy przeciążeniach stawu łokciowego oraz zespołach bólowych o różnorakiej etiologii. Orteza ta jest wykonana z oddychającego materiału, bardzo elastycznego. Ponadto jest wyposażona w specjalne peloty silikonowe, gwarantujące odciążenie przyczepów mięśniowych bezpośrednio przy stawie łokciowym.

DRQF0GKolejny model to Elbow Safe, stosowany profilaktycznie, ale przede wszystkim jako element doleczania zapaleń nadkłykci kości ramiennej, czyli idealnie dopasowany do tytułowej dolegliwości. Orteza ta może być także przydatna w przypadku problemów zwanych „łokciem golfisty”. Specjaliści zalecają używanie takiej ortezy, jeśli pojawiają się stany zapalne tkanek miękkich lub aparatu kostno-stawowego.

 dOstatni z modeli jest najbardziej zaawansowany technologicznie ze wszystkich, a jego działanie jest bardzo przydatne, jeśli konieczne jest leczenie, rehabilitacja, a także doleczanie uszkodzeń struktur stawowych, który potrzebują ograniczeń ruchów supinacji oraz pronacji przedramienia. Ponadto orteza ta jest w stanie kontrolować zakres ruchu w stawie łokciowym (zegar kontrolujący, regulacja co 10°). Wyposażona jest w dodatkową taśmę nośną, która służy do odciążenia i podtrzymania.

Pozdrawiamy, Qmedinfo.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.