Opublikowano:: sob, Lis 7th, 2015

Listopad – czas na grabienie liści

Kalendarz ogrodnika nieubłaganie przypomina – listopad w pełni, grabienie liści nas nie ominie. Dlaczego? Bo pozostawianie ich na ziemi może być niebezpieczne zarówno dla innych roślin, jak i nas samych. Oto porcja wiedzy, która każdemu powinna uzmysłowić wagę tego tematu.

13930510456_59bfe08ea2_zPod wpływem intensywnie padających o tej porze roku deszczów, liście leżące na ziemi w niedługim czasie stworzą śliski dywan, na którym nie trudno się przewrócić. To argument przemawiający na rzecz zgarnięcia liści z wszelkich dróg, ścieżek i podjazdów. A co z terenem, po którym raczej się nie chodzi?

Uprzątnąć liście powinniśmy chociażby ze względów estetycznych. O ile na początku jesieni kolorowy dywan cieszy oko, w listopadzie przybiera postać, którą porównać można do wyglądu marcowego, brudnego po całej zimie śniegu. Słowem – nic ciekawego. Jednak istnieją rzeczy ważniejsze niż wygląd. Zalicza się do nich zdrowie naszych roślin.

Suche liście wyglądają na lekkie i zupełnie nieszkodliwe. Te przydeptane i zmoczone obfitym deszczem stanowią już znaczne obciążenie dla trawnika. Ponadto tworzą zwartą powłokę, która blokuje dopływ światła i powietrza. Jeśli dołączymy do tego wilgotne warunki… W efekcie otrzymamy pożółkły po zimie trawnik. Podobnie wyglądać będą wszystkie inne rośliny ozdobne, które przez kilka miesięcy pokrywały gnijące liście.

Fakt, że liście trzeba grabić, powinien być już jasny. Powstaje przy tym pytanie kolejne: co zrobić ze zgrabionymi liśćmi? Spali485174595_ed8a84a139_zć? Wyrzucić? Na szczęście są bardziej efektywne sposoby na ich wykorzystanie.

Liści nie warto traktować jak odpadów. Jeśli tylko są zdrowe i nienadgniłe, warto wrzucić je do kompostownika i zasilić tym samym przygotowywany w nim nawóz organiczny. W przypadku, gdy nasze rośliny (zwłaszcza krzewy) wymagają ochrony przed mrozem, liście z drzew świetnie nadadzą się do wykonania z nich izolacji na zimę. Musimy jedynie pamiętać, by liście umieścić w workach przepuszczających powietrze. Jest to sposób na zaoszczędzenie. Warto go wykorzystać przy każdej sposobności, zwłaszcza, że nie wszystkie rośliny można zabezpieczyć w ten sposób. Np. do niektórych drzewek potrzebna będzie agrowłóknina.

Jak sprzęt przyda się najbardziej podczas porządkowania ogrodu z liści? Z zakamarków, trudno dostępnych i małych powierzchni (typu rabaty) warto wybierać je ręcznie. Do większych powierzchni przydadzą się grabie, miotłograbie ogrodnicze i szczotka. Jeśli jesteśmy posiadaczami naprawdę dużego podwórza i ogrodu, warto rozważyć zakup dmuchawy lub odkurzacza. Przydadzą się nam one także wiosną i latem, np. do sprzątania skoszonej ręcznie trawy.

Pozdrawiamy, Rolmarket.pl