Opublikowano:: wt, Sty 19th, 2016

LED, OLED, plazma – jaki telewizor wybrać?

Choć współczesny Polak staje się coraz bardziej mobilny i otacza się coraz to kolejnymi elektronicznymi gadżetami z rodziny smartfonów czy tabletów, telewizor wciąż jest dla niego jednym z ważniejszych sprzętów dostarczających rozrywki w domu. Bo choć narzekamy na ciągle psującą się jakość programu telewizyjnego, to potrafimy sobie z tym problemem nieźle poradzić. Telewizor coraz częściej służy nam jako podstawa domowego kina. W końcu dzisiejsze technologie wypożyczania filmów, np. VoD, pozwalają oglądać to co chcemy i kiedy chcemy. Dlatego bez dobrej jakości telewizor to podstawa.

5579384022_b11b5d4ab6_zDziś właściwie już nie spotykamy telewizorów kineskopowych. Producenci stawiają w prawdzie na duże rozmiary odbiorników… ale w zakresie przekątnej ekranu, nie grubości sprzętu. Telewizor z kineskopem zapewniał bardzo dobrą jakość kolorów, ale nie dało się go „odchudzić”. Dlatego tak łatwo zachłysnęliśmy się innowacją w postaci plazmy. W skład wyświetlacza plazmowego wchodzą dwie szyby, między którymi znajdują się mikroskopijne komórki wypełnione gazem szlachetnym. Gaz ten zaczyna świecić trzema podstawowymi kolorami (czerwony, zielony, niebieski), gdy otrzyma odpowiednie napięcie elektryczne. Telewizory plazmowe swoich użytkowników cieszyły doskonałym odwzorowaniem kolorów, jednak martwiły bardzo wysokim poborem energii. Popularność plazmy spadła tak szybko, jak szybko się pojawiła. Ponadto telewizory te szybko się psuły, dlatego obecnie praktycznie się ich nie poleca i trudno je znaleźć w sklepie.

Na szczęście płaski telewizor to nie tylko plazma, ale też urządzenia LCD LED. Sprzedaje się ich dziś najwięcej. Technologia ta wykorzystuje ciekłe kryształy. Układy elektroniczne urządzenia włączają i wyłączają piksele na cienkiej warstwie kryształu. Aby jednak matryca świeciła, trzeba ją podświetlić – od tyłu, bądź krawędziowo. Dawniej wykorzystywano do tego celu świetlówki, dziś – diody LED. Teraz możemy już w pełni rozszyfrować nazwę tego urządzenia. LCD LED oznacza sprzęt z ekranem LCD podświetlonym diodami LED.

Dlatego telewizory wciąż stają się coraz bardziej płaskie? Ponieważ oświetlenie tylne zastępuje się podświetleniem krawędziowym, umieszczonym wzdłuż bocznych krawędzi ekranu. Taki telewizor jest ekonomiczny, ale może nas w nim drażnić nierównomiernie podświetlony obraz, co objawia się CM2 B +tv 600cloudingiem (ekran przypomina zachmurzone niebo). Jeśli zależy nam bardziej na jakości obrazu, niż na wymiarach urządzenia, powinniśmy postawić na telewizor z pełnym, tylnym podświetleniem. Różnica w grubości nie powinna stanowić problemu. Uchwyty do monitora LCD LED pozwalają na zamontowanie na ścianie czy podwieszenie pod sufitem obu ich rodzajów.

A jaki jest najbardziej aktualny trend w produkcji odbiorników telewizyjnych? Zakrzywione ekrany. Jakość obrazu nie wzrasta dzięki tej technologii; stosuje się ją raczej po to, by wzmóc wrażenie głębi. Oglądając film na zakrzywionym telewizorze mamy mieć wrażenie, że obraz nas otacza. Taki telewizor także sam w sobie świetnie się prezentuje. Jest to więc opcja dla osób, które lubią designerski wystrój.

Co z telewizorami OLED, o których wspomnieliśmy w tytule? Technologię tę uznaje się za melodię przyszłości. W tym przypadku poszczególne piksele tworzone są za pomocą pojedynczych diod. Urządzenie zapewnia równomierny, ostry obraz, jest przy tym bardzo cienkie. Jednak to wciąż bardzo kosztowna technologia. Na obniżkę cen tego typu telewizorów przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Pozdrawiamy, Ans.sklep.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.