Opublikowano:: wt, Gru 15th, 2015

Leczenie kanałowe

Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się rozpoznaniem i leczeniem chorób miazgi zęba. Co warte podkreślenia jest to jedna z ważniejszych i najszybciej rozwijających dyscyplin dentystycznych. Bez wątpienia jest też bardzo ceniona przez pacjentów, ponieważ umożliwia zachowanie w dobrym stanie tych zębów, które w innym wypadku nadawałyby się tylko do usunięcia.

Przyczyny leczenia kanałowego

imagesPrzyczyny  leczenia kanałowego są bardzo różnorodne. Można jednak wyróżnić kilka z nich, których frekwencja jest najwyższa: zaawansowana próchnica, nieszczelne wypełnienia, wielokrotnie przeprowadzane zabiegi na tym samym zębie, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, błędy w leczeniu kanałowym czy uszkodzenie zęba prowadzące do jego obumarcia. Okazuje się, że to właśnie urazy mechaniczne są częstą przyczyną leczenia (uderzenia, złamania korony, nadmierne obciążenie lub np. ścieranie się tkanek). Wszyscy pacjenci powinni pamiętać o tym, że ząb wymagający leczenia kanałowego nie zawsze boli. Wynika to z różnego poziomu wrażliwości na ból. Jest to jeden z wielu powodów dla którego warto regularnie odwiedzać stomatologa na kontrolach. Czasami poważna choroba zęba rozwija się po cichu i gdy pacjent zjawia się w gabinecie, okazuje się, że trzeba rozpocząć poważne leczenie.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Tak jak zostało już wspomniane leczenie endodontyczne podejmowane jest w przypadku nieodwracalnych chorób zęba. Najczęstszą przyczyną jest nieodwracalne zapalenie nerwu w miazdze zęba spowodowane zaawansowaną i nieleczoną próchnicą lub innymi uszkodzeniami. W skrócie leczenie to polega na usunięciu chorej miazgi i bakterii z kanału korzenia i komory, odkażeniu i szczelnym wypełnieniu. Zacząć trzeba oczywiście od prześwietlenia zęba. Na zdjęciu rentgenowskim widać kształt i długość kanału. Widać też, czy infekcja ogranicza się tylko do wnętrza zęba, czy zahacza też o okoliczne kości. Na tej podstawie ustalany jest dokładnie przebieg leczenia. W leczeniu kanałowym stosuje się znieczulenie miejscowe. Choć z uwagi na fakt, ze nerw jest martwy można by go w ogóle nie stosować, to jednak podanie go, uspokaja wielu pacjentów. Ząb jest rozwiercany, kanały są płukane w celu oczyszczenia z miazgi i bakterii, a potem suszone. Następnie w przeczyszczone miejsce trafia specjalny materiał chroniący przed zakażeniami. Potem wypełnia się dziurę i wstawia plombę.

Na zakończenie leczenia można założyć koronki, które wzmocnią ząb. Wskazane jest też dopytanie swojego stomatologa o bardziej szczegółowe wskazówki odnośnie tego, jak należy postępować.

Pozdrawiamy, Medens.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.