Opublikowano:: pt, Paź 30th, 2015

Lean Manufacturing

Prowadzenie firmy, to niełatwe zadanie. Wymaga sporej wiedzy, a także doświadczenia. Z pewnością bardzo przydatne może się okazać wykształcenie wyższe, jednakże nie jest to warunek konieczny. W dzisiejszych czasach jest coraz więcej możliwości kształcenia się dzięki szkoleniom. Wydłuża się również lista wartościowej literatury, która odgrywa bardzo ważna rolę i przydaje się na każdym etapie zaawansowania. Większą popularnością cieszą się również filozofie, stosowane jeszcze przed trzydziestoma laty jedynie w krajach azjatyckich. Jedną z nich jest Lean Manufacturing.

Lean Manufacturing

W dosłownym tłumaczeniu jest to „szczupła produkcja”. Ktoś pewnie zapyta „W jaki sposób produkcja może być odchudzona?”. Otóż w praktyce podstawowym założeniem Lean Manufacturing jest opracowanie takiego sposobu tworzenia, który wygeneruje jak największe zyski, zminimalizuje koszty produkcji, przy jednoczesnym podwyższeniu jakości produktu lub świadczonej usługi. Wiadomym jest, że zanim otrzymamy zapłatę za sprzedany produkt bądź usługę, musimy wcześniej zainwestować pewną sumę pieniędzy. Koszty pracy maszyn, zakup materiałów itp. – straty są nieuniknione, jednak zawsze możliwe jest wprowadzenie pewnych zmian, które pozwolą na ich zmniejszenie. Tym właśnie w dużym uogólnieniu zajmuje się Lean Manufacturing.

Jak się do tego zabrać?

W pierwszej kolejności należy dokładnie przeanalizować poszczególne etapy produkcji zarówno zupełnie nowej, jak i tej, która już funkcjonuje przez wiele lat. W każdym przypadku cel jest ten sam. Zależy nam na zainwestowaniu dokładnie takiej kwoty pieniędzy, jaka jest niezbędna (albo i jeszcze mniej) i otrzymaniu w zamian na produkt jak najwięcej. Jednocześnie istotne jest, by produkt, który dociera do klienta, jak najlepiej odpowiadał na jego potrzeby oraz był w takiej cenie, którą konsument jest w stanie zaakceptować. Wszystkie te założenia są równie ważne, gdyż jedynie w ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić sobie stały zysk z danego produktu.

Najważniejsze zmiany do wprowadzenia

– istotne zmniejszenie kapitału obrotowego, jaki został zamrożony w procesie produkcyjnym – zapasy, nadprodukcja, itp.
– zredukowanie do minimum tych procesów, które nie przynoszą korzyści
– skrócenie czasu poświęconego na planowanie, podejmowanie decyzji oraz nadzorowanie
– usprawnienie przekazywania informacji
– zwiększenie elastyczności w procesach dostarczania produktu i twórczych – zróżnicowane modele, warianty, odmiany jednego produktu
– podwyższenie jakości

Pozdrawiamy, Integra-consulting.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.