Opublikowano:: pt, Wrz 11th, 2015

Laserowe usuwanie tatuażu

Z roku na rok zainteresowanie zabiegami laserowymi staje się coraz większe, przez co wydłuża się lista gabinetów wyposażonych w specjalistyczne urządzenia. Lasery wysokoenergetyczne mają bowiem bardzo dużo zastosowań we współczesnej dermatologii i kosmetologii. Wykorzystuje się je w dużej mierze do likwidowania zmian skórnych, będących dla wielu prawdziwym utrapieniem.

back-727879_1280

Choć na pojawienie się większości z nich nie mamy wpływu, są i te, które powstały za naszym przyzwoleniem. Doskonały przykład stanowią źle wykonane tatuaże, które po latach nie wyglądają tak dobrze, jak na początku lub po prostu – są wynikiem nieprzemyślanej decyzji. Żeby je skutecznie usunąć, najlepiej umówić się na zabieg laserowego usuwania tatuażu w profesjonalnym gabinecie. Metody, jakie stosuje się współcześnie są dwie.

Metoda ablacyjna

Dzięki metodzie ablacyjnej możliwe jest usunięcie tatuażu zarówno kolorowego, jak i czarnego. Zabieg wykonuje się przy użyciu lasera CO2, który powoduje odparowanie tkanki i barwnika jednocześnie. Obecnie uważa się, że jest to jedyny skuteczny sposób całkowitego pozbycia się niechcianego tatuażu wielobarwnego. Niestety wiąże się on z ryzykiem powstania blizn. Struktura tkanki po zabiegu nie jest już taka sama, a w miejscu tatuażu mogą pojawić się odbarwienia. Zwykle na tę metodę decydują się ci, dla których pozbycie się barwnika ze skóry, jest znacznie ważniejsze niż późniejsze powikłania.

Metoda nieablacyjna

Metoda nieablacyjna opiera się na selektywnym usuwaniu tatuażu, ale pozwala na pozbycie się tuszu tak, by struktura tkanki nie została uszkodzona. W tym przypadku konieczne jest stosowanie różnej długości fal – każdy barwnik pochłania inną dawkę energii emitowanej przez laser. Należy dobrać odpowiednią długość fal, aby świtało mogło przedostać się na odpowiednią głębokość tkanki i dotrzeć do skóry właściwej (tam znajduje się barwnik). Stosując tę metodę wykorzystuje się fale długości 500-1200 mm.

Do przeprowadzania omawianego zabiegu używa się laserów, które emitują znaczącą porcję energii w niewielkiej jednostce czasu. Są to bowiem odstępy rzędu nanosekund, nazywane Q-Switched. Tym sposobem barwnik jest rozbijany fotomechanicznie, a tak małe jego cząsteczki natychmiastowo odparowują na powierzchnię skóry i ulatniają się. Szczątki barwnika, który został rozdrobniony, ale znajduje się w głębszych warstwach naskórka, usuwa się za pomocą fagocytoz. Laser Q-Switched wytwarza niedużą ilość ciepła, dzięki czemu nie przyczynia się do powstawania termicznych uszkodzeń skóry. Stosowanie tego urządzenia wiąże się z bardzo niewielkim ryzykiem powikłań.

Tatuaże zawierające spore ilości tuszu, wymagają wykonania największej liczby zabiegów. Najmniej sesji usuwania tatuażu potrzebnych jest w przypadku tych, wykonanych amatorsko. Jest to związane z mniejszą zawartością barwnika w skórze.

Pozdrawiamy, Pczk.com.pl