Opublikowano:: wt, Gru 15th, 2015

Laptop pod choinkę?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, więc czas zadbać o wyjątkowe prezenty dla bliskich. Jeśli jeszcze nie macie pomysłu, to polecamy laptopa. Wiele mówimy o chęci wymiany modelu na lepszy, ale zawsze coś stoi na przeszkodzie, a zbliżające się Święta to idealny, czas, żeby spełniać marzenia bliskich nam osób.

4203238517_b7d31e4303_zZ drugiej jednak strona zakup jakiegokolwiek sprzętu to spore ryzyko. W tej kwestii nie ma jednej recepty na sukces. Zanim przystąpimy do buszowania po sieci, warto odpowiedzieć na kilka ważnych pytań, dotyczących indywidualnych preferencji obdarowywanej osoby. Jaki system operacyjny? Do jakich celów będzie wykorzystywany? Czy będzie służył głównie w domy czy w podróży? Jakie dodatkowe akcesoria dokupić? Stawiamy na wydajność czy mobilność?

Jeśli nie znamy odpowiedzi na te pytania – będzie nam trudno.

Wygląd

Podstawowa kwestia to wygląd, gdyż ma to być przede wszystkim prezent, więc jego wykonanie musi być solidne, eleganckie, ale także przyjazne użytkownikowi. Inny kolor wybierzemy dla nastoletniej córki, a jeszcze inny dla męża informatyka. Niekiedy opisy produktów znalezione w Internecie nie pokrywają się z rzeczywistością, więc – nawet jeśli zamierzasz kupić notebooka w sieci (bo taniej) – warto obejrzeć go w stacjonarnym sklepie. Zwróćcie uwagę materiał, z którego jest wykonany, aby zminimalizować rysowanie obudowy, co wygląda niezbyt estetycznie. Istotnym elementem – zwłaszcza w podróży – jest sztywność zawiasów, a także rodzaj matrycy. Jeśli stawiamy na mobilność naszego komputera, to nieoceniony jest wygodny touchpad oraz klawiatura. W przypadku korzystania z laptopa w warunkach domowych, możemy podłączyć zewnętrzną myszkę czy klawiaturę za pomocą portu USB. Przewodowo lub bezprzewodowo. Nieoceniony jest komfort naciskania przycisków.

Wymiary

W tym przypadku również kluczowe są indywidualne potrzeby, więc jeśli nie znamy zbyt dobrze drugiej osoby, to będziemy mieli nie lada problem. Jeśli zauważamy, że korzysta ona z laptopa sporadycznie (jedynie podczas wyjazdów służbowych), a na co dzień pracuje głównie na komputerze stacjonarnym, to w takiej sytuacji powinien wystarczyć laptop z ekranem o przekątnej 11”. Mobilność to podstawa. Natomiast, jeśli laptop ma pełnić funkcję komputera głównego, to wtedy polecamy większy ekran, który zapewni komfort, niezależnie od tego, jaką wagę posiada.

Podzespoły

3154598857_fd0e2b0e43_zW tej kwestii znowu należy powrócić do potrzeb potencjalnego użytkownika. Zarówno model procesora, jak i karty graficznej wybierany uzależniony jest naszego budżetu oraz wymagań. Jeśli ma służyć głównie do standardowego użytkowania (oglądanie filmów, przeglądanie Internetu czy korzystanie z aplikacji biurowych), to powinien w zupełności wystarczyć Intel Celeron czy Intel Pentium. Jeśli nasz bliski na co dzień jest informatykiem, fotografem, grafikiem czy maniakiem gier komputerowych, wtedy poprzeczka wędruje dużo wyżej i wymagany będzie nawet IntelCore i7.

Zwróćcie też uwagę na ilość zainstalowanej pamięci RAM. Takie informacje zazwyczaj znajdują się na naklejce na laptopie. Dla mniej wymagających osób powinno wystarczyć 2 GB pamięci RAM. Jeżeli jednak często używamy wielu programów jednocześnie i mamy otwartych sporo zakładek przeglądarki internetowej, wtedy minimum to 4 GB.

Każdy parametr jest uzależniony od konkretnych wymagań, które warto przedstawić sprzedawcy, aby ten mógł doradzić nam jeden konkretny model.

Pozdrawiamy, Jpkomputery.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.