Opublikowano:: wt, Lis 17th, 2015

Laminat wysokociśnieniowy HPL a podłoga

Co łączy hotel, restaurację, market spożywczy, biuro i lotnisko? Fakt, że są to miejsca o dużym natężeniu ruchu. Na najcięższą próbę wystawiane są w nich… podłogi. Dlatego też powinny być trwałe i wytrzymałe. W tego typu przestrzeni publicznej na pewno sprawdzą się panele podłogowe z wysokociśnieniowym laminatem HPL.

4093 4213 Volvo Dealer 2, SwedenLaminat to tworzywo powstałe w wyniku połączenia dwóch materiałów o odmiennych właściwościach: fizycznych oraz technologicznych i mechanicznych. Tzw. zbrojenie, czyli składnik wzmacniający układa się w nim w postaci warstw, a pomiędzy nimi umieszcza się wypełnienie. Laminat HPL (high pressure laminate) otrzymuje się w wyniku prasowania kilku warstw papieru rdzeniowego w warunkach wysokiego ciśnienia (7-9 MPa) i temperatury (150 stopni Celsjusza). Papier ten impregnowany jest żywicą fenolową. Na wierzchu stosuje się papier dekoracyjny impregnowany żywicą melaminową. Całość pokrywa się warstwą chroniącą przed działaniem czynników zewnętrznych.

Tworzywo to odznacza się więc bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną i znosi naprawdę trudne warunki. Stosuje się go nie tylko jako podłogi w hotelach czy barach, ale też do wykańczania elewacji budynków! Wysokie natężenie ruchu oznacza ciągły kontakt podłogi z różnorodnym obuwiem, obcasami, szpilkami… Jednak to nie wszystko. Przeszklone hotelowe hole często wystawione są na intensywne oddziaływanie promieni słonecznych, a pomieszczenia barowe na żar z papierosów. Dlatego podłogi w tych miejscach powinny być odporne nie tylko na wilgoć, światło dzienne czy 644311 SC American Cherry2uderzenia i zarysowania, ale również na środki chemiczne czy papierosowy żar. Takimi cechami charakteryzują się m.in. panele laminowane HPL, które często rekomendowane są przez architektów przy urządzaniu zarówno przestrzeni komercyjnych jak i wnętrz mieszkalnych. Zwłaszcza przy aranżacji salonów, korytarzy czy przedpokoi.

Laminaty HPL są dobrym rozwiązaniem nie tylko ze względu na parametry fizyczne i odporność chemiczną, ale również pod kątem estetyki. Jeśli zależy nam także na bezproblemowym montażu, warto postawić na panele z solidnym, aluminiowym zamkiem. Takie panele nie wymagają montażu listew dylatacyjnych i można je montować na powierzchniach znaczenie większych, niż zwyczajne panele. To szczególnie ważne w miejscach użyteczności publicznej, gdzie korytarze, hole i recepcje są naprawdę duże.

Pozdrawiamy, Alloc.pl