Opublikowano:: pt, Paź 30th, 2015

Laktator – przyjaciel młodej mamy

Laktator, inaczej odciągacz pokarmu, to ręczne lub elektryczne urządzenie, służące do ściągania mleka matki do butelki. Zasysane powietrze powoduje uwalnianie pokarmu z gruczołów mlecznych, podobnie jak podczas ssania piersi przez dziecko. Nazwa urządzenia pochodzi od terminu „laktacja”, którym określa się pojawiające się u ssaków po porodzie wydzielanie mleka przez organizm matki w celu wykarmienia potomstwa. Jest to urządzenie tyleż niezbędne, co niezwykle ułatwiające życie każdej mamy, które przydaje się w wielu życiowych sytuacjach. Wiele współczesnych, młodych stażem matek nie wyobraża sobie funkcjonowania bez laktatora.

babies-921037_1920

Na problemy ze ssaniem

Niektóre dzieci (zwłaszcza wcześniaki) pojawiając się na świecie nie mają jeszcze wyrobionego odruchu ssania, muszą więc być karmione w inny sposób. Nie ulega wątpliwości, że najbardziej zasobnym w niezbędne dla malucha składniki odżywcze jest mleko matki, które można odciągnąć z wykorzystaniem laktatora i podać noworodkowi za pomocą specjalnej sondy, bezpośrednio do żołądka lub strzykawki, doustnie, gdy już zdąży nieco podrosnąć.

Na bolące piersi

Część mam skarży się, że przystawiając dziecko do piersi czują okropny ból tej części ciała. Kiedy karmienie malucha w sposób całkowicie naturalny okazuje się „drogą przez mękę”, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie użycie laktatora i podanie mu własnego mleka przy użyciu butelki. W 3-4 dobie od porodu może przydarzyć się inna bolesna sytuacja, zwana „nawałem pokarmu”, kiedy piersi kobiety produkują dużo więcej mleka, niż jest w stanie przyjąć jej dziecko. Są one wówczas tak przepełnione, że wywołują cierpienie matki. Z problemem tym można sobie poradzić przystawiając często dziecko do piersi, bądź alternatywnie odciągając pokarm z wykorzystaniem laktatora.

Na cieknący pokarm

Przy odpowiednio przebiegającej laktacji zdarza się, że produkcja pokarmu przez gruczoły mleczne przerasta akurat zapotrzebowanie dziecka. W takiej sytuacji można zastosować specjalne wkładki laktacyjne, które wchłoną cieknący pokarm, jednak lepszym sposobem jest zastosowanie odciągacza pokarmu tak, by nie marnować cennej substancji odżywczej dla naszego malucha i podać mu ją przy innej okazji.

Na spacer

Jeśli kobieta krępuje się karmieniem piersią w miejscach publicznych, utrudnia to jej strój lub też panujące warunki pogodowe, może odciągnąć pokarm w domu i podać go dziecku w butelce. Jest to szczególnie przydatne podczas spaceru, ale również w przypadku wizyty u rodziny lub znajomych. W okresie karmienia piersią odciągnięty pokarm będzie niezbędny także wówczas, gdy z pociechą będą musieli zostać tata, babcia lub inny opiekun.

Na… imprezę!

Kto powiedział, że młodym rodzicom nie wolno się bawić? Wręcz przeciwnie, specjaliści utrzymują, że w całym przeorientowaniu życia ze względu na dziecko nie można zapomnieć, że jego mama i tata tworzą szczęśliwy związek, który muszą pielęgnować. A żeby było to możliwe, muszą znajdować czas tylko dla siebie. Dlatego warto czasem zorganizować opiekę dla malucha, skorzystać z laktatora i wyskoczyć do kina lub na romantyczną kolację. Albo właśnie na imprezę ze znajomymi, na której mamie karmiącej wolno nawet wypić symboliczny kieliszek wina – po powrocie będzie jednak musiała opróżnić piersi z użyciem laktatora, by alkohol nie przedostał się do małego organizmu.

Pozdrawiamy, Simed.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.