Opublikowano:: śr, Maj 13th, 2015

Kupujemy rower. Na co zwrócić uwagę?

Wiosna to idealny moment, żeby odmienić swoje życie, sprowadzić je na sportową ścieżkę. Jeśli nie jesteście miłośnikami biegania, a ruch jest wam potrzebny, jak rybie woda, polecamy zakupić rower. Tutaj pojawia się dylemat, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Wiele zależy od naszych preferencji, wymagań, lokalizacji, w jakiej dane jest nam mieszkać. Wiele czynników wpływa na podjęcie decyzji, więc pośpiech nie jest najlepszym doradcą, jeśli marzy nam się dwukołowiec, który będzie służył przez wiele lat. Niezbędne w takiej sytuacji będzie poproszenie o poradę fachowca, który wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie przedstawi nam najbardziej atrakcyjną ofertę. Wiele zależy od tego, do jakich celów zamierzamy go stosować.

ZDJ-1Jeśli mieszkamy w dużym mieście i chcemy uniknąć korków, wtedy polecamy zakupić rower miejski, czasem nazywany zamiennie „holendrem”. Jego konstrukcja sprzyja trzymaniu poprawnej pozycji, więc nasz kręgosłup nie odczuwa zbytnio jazdy. Jednak w wielu wypadkach przy podjęciu decyzji kierujemy się ceną, choć niestety najtańsze modele z supermarketu nie gwarantują dużej jakości. Wręcz odwrotnie. Istnieje ryzyko, że odmówi nam posłuszeństwa w trakcie drogi do pracy. Oszczędzanie nie popłaca. Krąży mądre powiedzenie, że nie stać nas na tanie rzeczy.

Przy wyborze jednośladowca należy zwrócić uwagę na pewno na jego ciężar, gdyż osoby, które mieszkają w bloku mocno odczują nadprogramowe kilogramy, dźwigając go codziennie po schodach lub mając problemy z załadowaniem go do windy.

Jednak im rower jest lżejszy, tym jest również droższy, więc powraca kwestia ceny. Rower powinien jednak ważyć od 12 do 15 kilogramów, chyba, że mamy do czynienia z rowerem trekkingowym czy miejskim, wtedy waga wzrasta, gdyż są one najczęściej wyposażone w bagażniki, błotniki czy dynamo. Jeśli chodzi o rozmiar koła, to najbardziej uniwersalny jest 26”, a dla osób, które częściej decydują się na rowerowe wycieczki polecamy rozmiar 28”. Nie można zapomnieć także o jakości wykonania obręczy. Zalecane są aluminiowe, które będą dodatkowo wzmocnione dzięki oczkowaniu przy szprychach.

ZDJ-7Przechodzimy teraz do bardzo istotnych (zwłaszcza w miejskim tłoku) hamulców. Najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w tarczowe, które hamują o wiele lepiej niż V-Brake i doskonale spisują się przy zróżnicowanych warunkach pogodowych. Jedynym ich mankamentem są problemy z naprawą i konserwacją.

Bardzo często przy wyborze roweru dajemy się nabierać na chwyty marketingowe i dodatkowe gadżety, które później nie przydają nam się w codziennym użytkowaniu. Mówimy np. o amortyzatorach czy bagażnikach. Podobnie nie zwracajcie uwagi na jakość lampek, odblasków czy błotników, gdyż te wszystkie akcesoria możemy spokojnie dokupić niedrogo w internetowych sklepach rowerowych. Jeśli zamierzamy jeździć tylko po mieście, między samochodami, profesjonalne amortyzatory nie będą nam potrzebne. Róbmy zakupy z głową, zwracając uwagę jedynie na najpotrzebniejsze elementy.

Pozdrawiamy, Stylowyrower.com.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.