Opublikowano:: pon, Lis 16th, 2015

Kupujemy lustrzankę. Poradnik dla początkujących. Część 2

Dzisiejszym artykułem kontynuujemy poradnik dla początkujących fotografów, którzy planują zakup swojej pierwszej lustrzanki. W pierwszej części skoncentrowaliśmy się przede wszystkim na matrycy oraz obiektywie, czyli podstawowych elementach każdego aparatu. Nie możemy jednak bagatelizować innych parametrów, które wpływają w mniejszym lub większym stopniu na jakość zdjęcia. Jeśli w przyszłości mamy zamiar zająć się np. fotografią biznesową czy motoryzacyjną, wtedy bez profesjonalnego sprzętu nie możemy spodziewać się satysfakcjonujących efektów.

Lustro

6393758619_6961a743de_zFundamentalną częścią budowy lustrzanki cyfrowej jest lustro, choć należy dodać, że można spotkać na rynku producentów, którzy decydują się zastosować inne rozwiązanie. Podczas robienie zdjęcia, lustro automatycznie się unosi, jednocześnie odsłaniając migawkę i przysłaniając matówkę. W efekcie kadra nie jest widoczny dla fotografa. Ponadto, światło zostaje przepuszczone i transportowane do detektora. Tak w skrócie można opisać mechanizm działania lustra, który można zaobserwować w większości modeli. W marginalnych przypadkach stosuje się lustro półprzepuszczalne. Dzięki takiemu zastosowaniu szybciej można ustawić ostrość. Problem jednak polega na tym, że brakuje optycznego wizjera, więc dokładność jest na niższym poziomie.
Natomiast jeśli chodzi o ekran, to mamy wiele możliwości. Możemy zarówno podglądać wykonane zdjęcie, jak i podglądać na żywo. Dodatkowo możliwe jest zrobienie zdjęcie pod niestandardowym kątem, pod warunkiem, że ekran ma możliwość odchylania.

Jeśli złapaliśmy fotograficznego bakcyla, a nie mamy zamiaru wydawać zbyt wiele pieniędzy na aparat, to polecamy postawić na tanie body, ale wtedy zaoszczędzone pieniądze przeznaczymy na dobre obiektywy. Najważniejsze, to ograniczyć korzystanie z trybu automatycznego, gdyż wtedy nie możemy skorzystać ze wszystkim funkcji lustrzanki, nie wykorzystujemy jej potencjału.

Czułość ISO

407519467_a02d7b7afc_zMatryca lustrzanki bardzo różni się od poprzedniczek, głównie pod względem światłoczułości. Im wyższa wartość, tym mniejszy problem z robieniem zdjęć w ciemności. Z drugiej jednak strony może to skutkować występowaniem szumów, które odbiją się na jakości zdjęcia.

Komfort użytkowania

Warto zwrócić również uwagę na ergonomię naszego sprzętu. Poza przydatnymi funkcjami, ważny jest komfort użytkownika. Powinniśmy mieć ułatwiony dostęp do wszelkich najważniejszych przycisków, aby błyskawicznie reagować. Jest to ważne dla osób, które np. zajmują się fotografią sportową i w swojej pracy bazują także na refleksie. Aparat nie powinien wtedy przeszkadzać. Idealna jest sytuacja, w której zmienimy opcje bez odrywania oka od wizjera. Działamy intuicyjnie. Wybieramy aparat pod siebie.

Pozdrawiamy, Ncstudio.pl