Opublikowano:: wt, Paź 13th, 2015

Kupujemy lustrzankę. Poradnik dla początkujących. Część 1

Jeśli jesteście dopiero na początku swojej fotograficznej drogi, ale wiecie, że to jest hobby dla Was, to czas zainwestować w niezłą lustrzankę, dzięki której nie zniechęcicie się do robienia zdjęć, szczególnie że ceny cały czas spadają. W przypadku osób, które pstrykają zdjęcia okazyjnie – polecamy na razie tańsze modele.

8554448156_0e00b65819_zWybór samego aparatu to jednak nie koniec zakupów. Do zestawu powinniśmy dołączyć również odpowiednio dobrane lampy, obiektywy czy innego przydatne akcesoria, które dają sporo możliwości.

Producenci zdają sobie sprawę, że istnieje wiele grup, w zależności od poziomu zaawansowania, więc na rynku znajdziemy wiele modeli, które będą dobrane do naszych umiejętności i budżetu, który chcemy przeznaczyć na ten cel. Dla początkujących są przewidziane aparaty nieco tańsze, które są wyposażone w słabsze części, posiadają mniej funkcji, a także nie mogą pochwalić się większą ergonomią. To nie znaczy oczywiście, że nie nadają się do robienia zdjęć. Rozwój technologiczny sprawia, że ceny maleją, konkurencja rośnie, więc producenci nie mogą pozwolić sobie na kiepską renomę i wypuszczają na rynek coraz lepsze modele. Czasem po prostu trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Droższe modele przewidziane są dla osób, który zajmują się fotografią bardziej zawodowo, często wykonują reportaże, więc mają do dyspozycji sporą prędkość rejestracji zdjęć, nawet 8 kl/s, a ponadto coraz więcej aparatów z tej półki cenowej gwarantuje dużą ilość pól do nastawienia ostrości, większy ekran LCD czy podgląd live view. Obudowa również jest wykonana z bardziej wytrzymałych materiałów, gdyż będzie częściej eksploatowana.

Matryca

Przy wyborze lustrzanki powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim matrycę, która w największym stopniu decyduje o jakości zdjęcia. Mylne jest stwierdzenie, że to rozdzielczość jest najważniejszym czynnikiem. Jest ważna, ale to wielkość fizyczna sensora odgrywa ważniejszą rolę. Im jest ona większa, tym lepszej jakości zdjęcie otrzymujemy, gdyż zwiększają się światłoczułe punkty. Do wyboru zatem mamy dwa podstawowe typy matryc: APS-C oraz FF (Full Frame). Drugi typ przewidziany jest dla profesjonalistów, którzy zajmują się np. fotografia motoryzacyjną czy ślubną. Posiadanie aparatu z taką matrycą, wymaga sporego doświadczenia i wiedzy.

Obiektyw

5074656417_db982903ab_zW przypadku obiektywów, również mamy do wyboru kilka możliwych wariantów, inaczej niż w przypadku znanych nam wszystkim aparatów kompaktowych, gdzie obiektyw jest na stałe wbudowany i jesteśmy mocno ograniczeni. Jeśli chodzi o lustrzanki, wybór odpowiedniego obiektywu to konieczność. Należy wtedy kierować się nie tylko ceną czy konstrukcją korpusu, ale także rodzajem zdjęć, który mamy zamiar wykonywać. Zanim zdecydujemy się konkretny model, sprawdźmy na stronie internetowej producenta, czy oferuje szeroki wachlarz możliwość.

Podział obiektywów zależy głównie od ogniskowej. Wyróżniamy: szerokokątne (10-20 mm), które najczęściej wykorzystywane są w mniejszych pomieszczeniach, standardowe (28-70 mm), a także teleobiektywy stosowane zwłaszcza przez fotoreporterów sportowych, gdzie każdy detal ma znaczenie, a nie mamy możliwości podejść bardzo blisko.

Na dzisiaj to koniec poradnika. W następnej części skupimy się przede wszystkim na ekranie, czułości ISO, ergonomii oraz dodatkowych funkcjach.

Pozdrawiamy, Ncstudio.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.