Opublikowano:: wt, Sty 26th, 2016

Kupujemy kartę graficzną

Kupując nowy komputer, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na nasze indywidualne potrzeby. Niektóre podzespoły odgrywają dużą większą rolę podczas użytkowania – wpływając bezpośrednio na komfort użytkowania – a obecność innych jedynie podnosi cenę całego zestawu. Nie bez powodu mówi się, że procesor jest sercem komputera, natomiast karta graficzna to jego dusza. Dopiero z wydajnym układem graficznym możemy mówić o pełnym zestawie, który spełni pokładane w nim nadzieje.

C6701533Przede wszystkim musimy wszystkim uzmysłowić, że uniwersalna karta graficzna nie istnieje. Musimy zdecydować, czy nasza karta graficzna ma przede wszystkim służyć nam przy bardzo wymagających grach komputerowych oraz aplikacjach komputerowych czy zużywać bardzo mało prądu. Wyznaczmy priorytety, oszacujmy budżet i można analizować poszczególne właściwości karty graficznej.

Z roku na roku zmienia się postrzeganie zintegrowanych kart, które jeszcze kilka lat temu traktowano nieco z przymrużeniem oka, a dzisiaj zaczynają rywalizować z kartami dedykowanymi. Choć pod względem wydajności nigdy nie będą na tym samym poziomie, to śmiało można je wykorzystywać do codziennych czynności, oglądania filmów, stosowania aplikacji biurowych czy słuchania muzyki jednocześnie, bez uszczerbku na komforcie pracy. Można bez przeszkód również zainstalować gry o średnich wymaganiach. Mają one powszechne zastosowanie zwłaszcza w ultrabookach, w których istotne jest obniżenie zużycia energii, co przekłada się na długi czas pracy na baterii. Coraz częściej w laptopach wykorzystywany jest model, który zakłada hybrydowy układ graficzny.
Wybierają konkretny model karty graficznej, nie możemy brać pod uwagę jedynie ilości pamięci, ale również jej jakość i przepustowość, która wyrażana jest w postaci cyfry na końcu, np. GDDR5. Im wyższa cyfra, tym lepsza jakość grafiki. Ma to przełożenie zwłaszcza na komfort podczas grania w gry komputerowy, kiedy jednocześnie przesyłane ogromne pakiety danych. Karta graficzna nie tylko odpowiada za jakość obrazu na monitorze czy ekranie laptopa, ale również umożliwia podłączenie do komputera wielu urządzeń multimedialnych.

Wybór odpowiedniej karty graficznej wiąże się również z kwestiami bezpieczeństwa, gdyż do bardzo wydajnej karty graficznej, konieczne jest dopasowanie odpowiedniego zasilacza. Bez kontroli poboru mocy się nie obejdzie, jeśli nie chcemy, aby nasz komputer zwyczajnie się spalił.

Kolejna kwestia to chłodzenie. Skoro wybieramy bardzo dobrą kartę graficzną, to raczej zamierzamy korzystać z jej wysokich osiągów, dlatego niezbędne będzie zainwestowanie w układ chłodzący.

Pozdrawiamy, Jpkomputery.pl