Opublikowano:: czw, Wrz 24th, 2015

Kule rehabilitacyjne – mocne wsparcie rehabilitacyjne

Niestety nie dla każdego przejście nawet paru kroków jest sprawą banalną, która nie wymaga wysiłku. Zdarzają się w życiu momenty, kiedy pozornie proste czynności są niemożliwe do wykonania bez pomocy drugiej osoby lub specjalistycznego sprzętu. Takim przypadkiem mogą być pacjenci po operacji, a także osoby w podeszłym wieku, którym chodzenie sprawia sporą trudność.
W takiej sytuacji niezbędny będzie odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny w postaci kul: łokciowych lub pachowych. Pierwsze z wymienionych posiadają o wiele większy wachlarz możliwości, skutecznie odciążają kończynę dolną, zarówno po mniejszych urazach, jak i poważniejszych operacjach. Ponadto, pacjenci chwalą ich poręczność i niewielką wagę.

My New Fashion AccessoryKluczowym priorytetem powinien być komfort użytkowania, indywidualne dopasowanie. Wszak fizjologia każdej osoby jest inna i jeden model kul może być dla jednego bardzo wygodny, natomiast dla innego męczący czy uciążliwy. Kule przeznaczone są dla osób, które posiadają niezłą kondycję i mogą pozwolić sobie na wysiłek. Jeśli jednak stan jest poważniejszy, to wtedy konieczny jest zakup wózka inwalidzkiego. Decyzję należy podjąć w porozumieniu z lekarzem, a także specjalistami z zakresu rehabilitacji, którzy na swojej zawodowej ścieżce spotkali się z wieloma bardzo podobnymi przypadkami i mogą doradzić, które rozwiązanie okazało się optymalne i przyniosło zamierzone skutki.

Kule powinny być dopasowane do wzrostu użytkownika, od 155 do 185 centymetrów, a także wagi nieprzekraczającej 120 kilogramów. Wybór konkretnego rodzaju nie należy do najłatwiejszych i nie warto dokonywać go samodzielnie, gdyż narazimy się na wiele trudności, zbędny stres. Musielibyśmy wówczas doczytać na ten temat w wielu źródłach wiedzy, tracąc cenny czas. Dlatego polecamy poradę lekarza.

szaraJeśli chodzi o kule łokciowe, to są one przewidziane zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci, praktycznie w każdym wieku. Pełnią one funkcję podpierającą podczas chodzenia, zapewniając stabilizację. Gwarantują utrzymanie pionu i bezproblemowe przenoszenie ciężaru ciała, co jest bardzo ważne dla osób, które cierpią na choroby urazowo-ortopedyczne. Kule są bardziej mobilne niż wózki inwalidzkie, więc w miarę możliwości polecamy ten rodzaj sprzętu rehabilitacyjnego, gdyż ułatwia to funkcjonowanie w świecie, w którym istnieje wiele barier nie do ominięcia. Choć trzeba przyznać, że pod tym względem widać dużą poprawę, gdyż pojawiają się kolejne podjazdy czy windy dla niepełnosprawnych.

Wracając do głównego wątku, chodzenie o kulach nie należy do najprzyjemniejszych, więc początkowe próby są męczące i mogą zniechęcić. Dlatego potrzeba sporej cierpliwości i pomocy innych osób. Jeśli są odpowiednio dopasowane, to ten trudny czas uda się przebrnąć dużo łatwiej, a dodatkowych dolegliwości bólowych będzie mniej.

Kule łokciowe są najczęściej wykorzystywanym rodzajem tego typu sprzętu rehabilitacyjnego. Posiadają one uchwyt na wysokości wyprostowanej ręki, natomiast punkt podparcia – w okolicach łokcia. Dzięki temu mamy lepszą mobilność, choć wadą jest szybsze męczenie się, gdyż cały ciężar ciała spoczywa na dłoniach, więc dłuższe korzystanie z takich kul jest bardzo trudne. Są jednak wykonane z lekkiego aluminium, co znacznie ułatwia przemieszczanie się z ich wykorzystaniem. Wiele modeli daje możliwość korygowania podparcia przedramienia. Widoczna na zdjęciu kula posiada dodatkowe elementy odblaskowe, które zapewniają bezpieczeństwo, jeśli poruszamy się po niezbyt oświetlonej drodze. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza jesienią czy zimą, kiedy dzień jest coraz krótszy, a my wracamy później z pracy lub ze sklepu.

cropped (6)Natomiast kule pachowe nie angażują tak bardzo kończyn górnych w proces chodzenia, jak w przypadku kul łokciowych, dlatego są szczególnie przeznaczone dla osób starszych. Jednak warto pamiętać, żeby nie korzystały z nich osoby z miażdżycą, gdyż zachodzi ryzyko, że będą uciskać okolice tętnicy pachowej. Zatem kule pachowe mają o wiele mniejsze zastosowanie, choć trzeba przyznać, że dzięki podparciu pod pachami, rozłożenie ciężaru jest dużo lepsze.

Dają możliwość używania dwóch rąk jednocześnie i są także przeznaczone – w przeciwieństwie do poprzedniego rodzaju – dla osób ważących powyżej 120 kilogramów, a także tych o niestandardowym wzroście. Podobnie jak kule łokciowe, te również są wyprodukowane z lekkiego materiału (aluminium), a wyłożenie dłoniowe i pachowe wykonane zostało z kontaktowo ciepłej pianki poliuretanowej.

Pozdrawiamy, Mdh.pl