Opublikowano:: wt, Lut 9th, 2016

Kształtujemy wnętrze. Bez remontu – optycznie

Zbyt wąski korytarz, za mały pokój, zbyt wysoki sufit. Każdy z nas potrafi wytknąć swoim wnętrzom jakieś mankamenty. Czasem są to drobnostki, innym razem prawdziwie frustrujące problemy, które odbijają się na naszym samopoczuciu. Na remont nie zawsze możemy sobie pozwolić, nie zawsze jest on fizycznie możliwy. Bo choć ze wszystkich sił chcielibyśmy powiększyć klaustrofobiczną kuchnię w bloku, ściany nośne zwyczajnie to wykluczają. Na szczęście domowe pomieszczenia możemy podrasować, wykorzystując zasady optyki.

optycznie2
Najczęściej pomieszczenia kształtujemy za pomocą kolorów. Nic dziwnego – przestrzegając kilku zasad możemy z powodzeniem powiększać, poszerzać czy nawet zmniejszać zbyt duże pomieszczenia, nie rezygnując przy tym z własnych kolorystycznych preferencji. Zasady te zwykle dotyczą jasności barw i kontrastu. Rzadko natomiast narzucają zastosowanie jednego, ściśle określonego koloru farby czy tapety. Dają raczej pewien zakres możliwości.

Zbyt małe pomieszczenia lubią jasne barwy. W ciemnych szarościach, granatach czy burgundach o wiele lepiej będą natomiast wyglądały rozległe salony i otwarte, nieograniczone wieloma ścianami pokoje. Jeśli pragniemy nadać wnętrzu głębi, pomalujmy dwie przeciwległe ściany tym samym, ciemniejszym kolorem. W tym celu świetnie sprawdzi się także fototapeta ze zdjęciem przedstawiającym rozległą przestrzeń, np. otwartą drogę widzianą oczami osoby prowadzącej samochód. Zaletą tego rozwiązania jest to, że fototapetę da się dostosować praktycznie do każdego rodzaju wnętrza, od salonu, przez pokój dziecięcy, aż po kuchnię i łazienkę.

W kamienicach częstym problemem są zbyt wysokie sufity. Jeśli chcielibyśmy je nieco obniżyć – pomalujmy je ciemnymi farbami. Efekt odwrotny, czyli optyczne podwyższenie pokoju, uzyskamy stosując ciemne barwy na ścianach i podłodze, sufit pozostawiając w jasnej kolorystyce. Na podłodze warto wówczas ułożyć panele podłogowe lub deskę z drewna egzotycznego, np. jatoby i merbau. To drewno ciekawie i intensywnie wybarwione, czerwono-cynamonowe.optycznie3

Przestrzeń bardzo wdzięcznie kształtuje się także za pomocą światła. Im więcej go w domu, tym więcej przestrzeni, więc jeśli nie możesz pochwalić się dużą ilością sporych rozmiarami okien, zadbaj o dobre oświetlenie sztuczne. Ponadto ogranicz firanki i zasłony. W pokojach służących odpoczynkowi możesz wykorzystać lampy nisko zawieszone, tłumiące światło padające powyżej abażuru (wówczas ściany na tej wysokości oraz sufit pozostają nieoświetlone), bądź wykonane z materiałów, które przyciemniają światło, nadając wnętrzu lekko senny, relaksujący charakter. Duża liczba intensywnie świecących, punktowych lampek (np. halogenowych lub ledowych), skierowanych na wszystkie części pokoju, zapewni wrażenie przestrzeni i świeżości, co sprzyjać będzie skupieniu i pracy.

Powszechnie znanym sposobem na poszerzenie wnętrza są także lustra. Za ich pomocą najczęściej poprawia się wygląd ciasnych przedpokoi, ale poziome, osadzone w ozdobnej ramie lustra warto wieszać także w salonach i jadalniach. Z jednej strony zastąpią obrazy, z drugiej powiększą przestrzeń.

Na ostateczny wygląd pomieszczenia wpływ ma także sposób ułożenia podłogi. Dotyczy to paneli i desek. Kierunek układania dostosowujemy do kierunku padania promieni słonecznych. Jeśli żaden z boków pokoju nie przekracza 8 m, powinniśmy położyć panele wzdłuż kierunku padania promieni, czyli prostopadle do najbardziej nasłonecznionego okna. W przypadku długich i wąskich pomieszczeń panele układamy wzdłuż dłuższego boku. Dzięki temu pomieszczenia będą wyglądały przestronnie i harmonijnie.

Pozdrawiamy, Sensa-polska.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.