Opublikowano:: pt, Gru 4th, 2015

Kształtowniki – charakterystyka i rodzaje

W budownictwie stosowane są dwa podstawowe typy stali. Konstrukcyjna wykorzystywana jest do budowania nośnych słupów, dachów czy stropów, natomiast zbrojeniowa służy do produkcji żelbetonowych elementów.

Dlaczego o tym wspominamy przy okazji artykułu o kształtowników? Ma to związek z faktem, że kształtowniki są to wyroby stalowe, który wytwarzane są poprzez walcowanie stali na gorąco, ale również mogą powstawać w procesie gięcia blachy na zimo. Pierwsze z wymienionych wyróżniają się przede wszystkim przekrojem otwartym jako proste figury geometryczne, a jeśli chodzi o te gięte na zimno, to w tym przypadku mamy do czynienia z zamkniętymi profilami i prostokątnym lub kwadratowym przekrojem.

Kształtowniki to bardzo przydatne elementy w budownictwie, które wykorzystuje się do produkcji balustrad, wzmocnień dachu czy podciągów. Spaja się je zazwyczaj poprzez spawanie.

Rodzaje kształtowników

Thai_House_Steel_Beams_PaintIstnieją cztery podstawowe grupy kształtowników: ceowniki, kątowniki, płaskowniki oraz dwuteowniki.

Ceowniki mogą być produkowany na wiele sposobów (np. w procesie walcowania). Produkowany jest jako prosty odcinek, a jego profil może przypominać literę „C”.

W postaci prostych odcinków wytwarzany jest również kątownik, jednak różnica polega na tym, że jego przekrój poprzeczny formuje kąt prosty. Przy kątownikach możemy zastosować kolejny podział na równoramienne (długość ramion 20-200 mm) i nierównoramienne (30-200 mm). Oznaczamy je za pomocą symbolu kształtu przekroju, ponadto dodając trzy liczby: dwie – długości ramion, trzecia – grubość.

Natomiast płaskowniki to pręty metalowe charakteryzujące się prostokątnym przekrojem, a powstają w procesach ciągnienia, cięcia z blachy, a także walcowania. Występują zarówno w budownictwie, jak i konstrukcjach mechanicznych. Ostatnie z wymienionych, dwuteowniki powstają poprzez walcowanie, a ich przekrój poprzeczny jest bardzo podobny do dwóch połączonych liter „T”. Tutaj również kolejny podział. Możemy spotkać dwuteowniki szerokostopowe, zwykłe oraz niskie. Ten typ kształtowników cechuje też spory stopień sztywności, dlatego wykorzystywane są przy podtrzymywaniu mostu czy ścian.

Zastosowanie kształtowników

Kształtowniki są z założenia traktowane jako stabilne elementy, które zapewniają wytrzymałość konstrukcji, inaczej niż w przypadku bardzo lekkich belek drewnianych, gdyż nie są one wystarczająca odporne na wilgoć i biologiczną korozję. Kształtowniki stalowe można stosować w miejscach, gdzie wymagane jest wzmocnienie, choć spotkamy także je także w postaci uchwytów, wieszaków czy złączek. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, ile tego rodzaju elementów znajduje się w naszych domu, np. jako część ramy okiennej.

Kształtowniki wykorzystywane są również w branży meblarskiej. Przydają się przy produkcji różnego rodzaju mebli ogrodowych, metalowych czy biurowych. Ich zastosowanie jest tak szerokie, że trudno sobie dzisiaj bez nich wyobrazić przemysł maszynowy.

Pozdrawiamy, Infraco.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.