Opublikowano:: pt, Wrz 25th, 2015

Kreatywność – jak ją obudzić?

Bez względu na wiek, płeć, miejsce urodzenia czy status majątkowy każdy z nas jest kreatywny, najbardziej oczywiście jako dziecko – wtedy, kiedy  nie znamy jeszcze żadnych ograniczeń. Wraz z wiekiem poznajemy co wypada, a co nie, co jest dobre i złe, jak należy się zachowywać, by osiągnąć oczekiwany skutek, a także dowiadujemy się, że nie wszystko jest możliwe. Wówczas fantazja zaczyna mieć pewne ograniczenia, a gdy coraz bardziej poddajemy się rutynie i schematycznemu myśleniu, kreatywność zaczyna schodzić na dalszy plan.

creative

Choć ww. aspekty nie mają dobrego wypływu na twórcze myślenie, na szczęście są sposoby, aby proces ten ćwiczyć i rozwijać. Od czego zacząć?

Zmień nawyki

Na dobry początek – najlepiej od drobnych zmian swoich przyzwyczajeń, ale nie chodzi tu jednak o wielką rewolucję. Wystarczy wrócić do domu inną drogą niż zwykle, wypić dla odmiany herbatę zamiast porannej kawy, zmienić fryzurę bądź przemeblować pokój. Podobne zmiany wprowadź jako menedżer w swoim zespole. Zaproponuj pracownikom, by wymyślili nowe, lepsze rozwiązania, które nie tylko poprawią komfort pracy i usprawnią funkcjonowanie firmy, ale również przyczynią się do jej rozwoju oraz lepszej wydajności.

Zachęcaj i doceniaj

Pamiętaj, że bez twojego wsparcia nie ma mowy o rozwoju. Nawet jeśli nie każdy pomysł uznasz za dobry, nie przekreślają go całkowicie, lecz zasugeruj wprowadzenie zmian. Daj również do zrozumienia, że doceniasz zaangażowanie i nie pozwól na to, by ktokolwiek się zniechęcił. Warto analizować nawet te z pozoru mniej wartościowe rozwiązania, ponieważ każde z nich może zainspirować do stworzenia świetnych udoskonaleń. Pamiętaj również, że istnieje więcej niż jedna dobra odpowiedź, więc pozbądź się ograniczeń.

Pytaj i skupiaj się na rozwiązaniach

Zadawanie pytań może okazać się bardzo pomocne i stanowić wartościowe źródło inspiracji. Co jakiś czas zorganizuj tzw. burzę mózgów i wspólnie omawiajcie projekty. Niech każdy zastanowi się co by zmienił, żeby pomysł był jeszcze lepszy. Pamiętaj również o tym, że nawet po wdrożeniu nowych rozwiązań nie oznacza to, że można poprzestać szukać udoskonaleń. Ważne jednak, by umieć rozmawiać i wzajemnie się szanować. Dzięki temu możliwe jest skupienie się na rozwiązaniach i nietracenie czasu na zbędne nieporozumienia.

Motywuj

Nie możesz zapominać też o motywacji. Dobrym rozwiązaniem jest ogłaszanie wewnętrznych konkursów np. na najlepszy pomysł miesiąca. Ciekawym pomysłem może okazać się również stworzenie kilkuosobowych grup. Ta, która wymyśli i zaprezentuje najlepsze rozwiązanie, wyjedzie gdzieś na weekend lub dostanie premię do wypłaty.

Pozdrawiamy, Integra-consulting.pl