Opublikowano:: pt, Wrz 25th, 2015

Kraj Środka Świata – Ekwador

Świat pełen jest cudownych miejsc, które przyciągają wielu amatorów podróżowania, ale i globtroterów, dla których podróż to całe życie. Ameryka Południowa każdego roku przyciąga miliony turystów. Nie zależnie czy jest to Brazylia, Argentyna, czy odległy Ekwador, któremu poświęcony został dzisiejszy artykuł.

ecuador-767677_640Kraj Ameryki Północnej, który jest pokłosiem rozpadu Wielkiej Kolumbii. Graniczy z Peru i Kolumbią, Ocean Spokojny oblewa całą zachodnią granicę Ekwadoru – atrakcyjność turystyczną kraju podnoszą Wyspy Galapagos, które są najważniejszym punktem docelowym wielu turystów.

Kraj położony jest po obu stronach Andów, przez co zaobserwować można aż cztery strefy klimatyczne: umiarkowana na wybrzeżu, wysokogórska w Andach, tropikalna w Dżungli Amazońskiej i „niepowtarzalna” na wspomnianych już Wyspach Galapagos.

Ciągnące się wzdłuż Oceanu Spokojnego Andy przecinają Ekwador, dzięki temu kraj jest tak malowniczy, że z całą pewnością nadawałby się na plan filmowy wielu hollywoodzkich produkcji. Wzrok zewsząd raczy widok ośnieżonych stożków pięćdziesięciu pięciu wulkanów. Wśród nich dostrzec można najwyższy czynny wulkan na świecie, który uważany jest za najpiękniejszy – Cotopaxi.

Ecuador_cajas_national_parkKraj oferuje wiele — tysiąc sześćset czterdzieści gatunków ptaków, ponad miliona gatunków owadów, w tym około czterech i pół tysiąca odmian motyli, ponad siedemset gatunków gadów i płazów, ponad dwieście pięćdziesiąt gatunków ssaków, około dwudziestu pięciu tysięcy odmian drzew, prawie trzy tysiące rodzajów storczyków.

Największą atrakcją Ekwadoru są Wyspy Galapagos, oddalone są od ekwadorskiego wybrzeża o niespełna tysiąc kilometrów. Wyspy, wysepki i skały wystające nad taflę błękitnego Oceanu połączyły się w archipelag Galapagos. Nurkowanie w eskorcie żółwi, pingwinów, ogończy czy rekinów młotów sprawia, że wyspy uznawane są za najlepsze miejsce do nurkowania na świecie. Wyspy rozgłos zyskały, kiedy to Karol Darwin odwiedził je, aby badać kwestie ewolucji. Wszystko za sprawą tego, że archipelag przez cały okres swojego istnienia był odizolowany od kontynentu. Przez to występują tam, nigdzie indziej niedostępne gatunki roślin i zwierząt, a spacer złocistą plażą wśród setek wygrzewających się na słońcu legwanów, słoni morskich czy żółwi dostarcza naprawdę niezapomnianych wrażeń.

9323049169_697c189156_k (1)Stolica kraju – Quito. Druga najwyżej położona stolica na świecie, na ok. 2700 m n.p.m. Przepiękne miasto, które dzięki swojemu bogactwu kolonialnych zabytków znalazło się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Niedaleko od Quito znajduje się Otavalo — miasto Indian w górzystym rejonie Ekwadoru. Istny raj dla turystów interesujących się antropologią kulturową. To tutaj bowiem znajduje się największy targ w Ameryce Południowej – miejsce spektakularne, gdzie co sobotę lokalni handlowcy sprzedają towary nie tylko przyjezdnym Ekwadorczykom, ale i licznym turystom.

Wiele można by pisać o Ekwadorze – plaże, brukowane uliczki, gorące źródła, wodospady, wycieczki w głąb dżungli, wycieczki konne, rowerowe czy spływy kajakowe. Z całą pewnością można stwierdzić, że bogactwo turystyczne tego kraju jest wręcz niewyobrażalne.

Wśród tego wszystkiego odnaleźć można jedno miejsce, które oferuje nam to, czego nie znajdziemy nigdzie indziej – Środek Świata. To tutaj stanąć można na dwóch półkulach jednocześnie – domniemane miejsce linii równika uwiecznia kilkudziesięciometrowy monument. Zapewne stąd też pochodzi nazwa kraju, która w języku hiszpańskim oznacza właśnie równik. Niezwykle piękne miejsce, które dla niejednego okaże się tym najważniejszym na liście wszystkich odwiedzonych.

Ekwador – kraj piękny, interesujący i zadziwiający. Czy trzeba mówić więcej, aby wzbudzić ciekawość?

Pozdrawiamy, Newpoland.pl