Opublikowano:: nie, Lip 19th, 2015

Kraj silnych jeźdźców

Kiedy w okresie wakacji większość turystów wyjeżdża w znane już wszystkim strony jak Egipt, Turcja czy Grecja, a inni wybierają kierunki nieco bardziej odległe jak np. Tajlandia, to warto pomyśleć czy nie wybrać czegoś innego, zupełnie nieznanego i tajemniczego jak Laos czy Birma.

11820195053_f346084f82_oBirma zwana Myanmarem to kraj niezwykle fascynujący o bogatej i jakże urzekającej historii, kulturze i przyrodzie. Ten kraj tak mało nam znany, jest miejscem szczególnie ciekawym, gdzie z niedotkniętego zbytnio ludzką ręką lasu monsunowego wyłaniają się wspaniałe budowle i świątynie pochodzące nawet z X wieku. Bogate krajobrazy Birmy niosą za sobą wiele niezwykłych obrazów, które każdego wprawią w oniemienie. Bogata roślinność porastająca wzniesienia nadaje wygląd iście baśniowej krainy, o której piewcy mogliby pisać pieśni. Jednym z piękniejszych miejsc, których odwiedzenie jest obowiązkiem jest Pyin Oo Lwin, zwany również „miastem kwiatów”, gdzie obok licznych jaskiń oczy uraduje spektakularny widok wodospadów Dat Daw Kyaing.

ShwezigonBuddyzm na stałe wrósł historię i kulturę Birmy, a wszystko przez długoletni okres izolacji, w którym to właśnie religia dawała wytchnienie. Dziś nadal czujemy tu prawdziwego ducha buddyzmu, a wszystko dzięki temu, że na ulicach wszechobecni są mnisi, żyjący jak dawniej w  świątyniach. Bogata tradycja buddyjska z pewnością pozostawi ślad na duszy i umyśle każdego, kto trafi do Birmy, chociażby na chwilę, na moment.

Jednym z miejsc, gdzie to właśnie Budda króluje niepodzielnie jest Bago. Tutaj w czasach świetności zbudowano niezwykle urodziwe świątynie i pałace, z których największą atrakcją jest złota pagoda Shwemawdaw Paya. Jednak to Rangun jako stolica kraju oferuje najwięcej, gdyż według legendy złota stupa Szwedagon przykrywa skarbiec, gdzie schowane zostały włosy samego Buddy. Nie bez znaczenia jest również miasto Pagan, gdzie można  podziwiać bogactwo ponad 2 tysiąc obiektów: pagód, buddyjskich klasztorów i kaplic, z których najbardziej spektakularną jest XI-wieczna świątynia Amanda.

Obok lasów monsunowych, podzwrotnikowych czy wyrastających z morskiej wody lasów namorzynowych krajobraz Birmy wzbogacają bajeczne, puste plaże, które oferują odwiedzającym zapierający dech w piersiach widok na Zatokę Bengalską, której turkusowe wody przyciągają wzrok, hipnotyzując jednocześnie każdego, kto patrzy w jej otchłań.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAAby czuć się całkowicie spełnionym podczas objazdu Birmy, koniecznie zajrzeć należy na górę Kyaiktiyo, która jest jednym z najświętszych miejsc w kraju. Wszystko za sprawą tego, że na samym jej szczycie ujrzeć można Złotą Skałę. Ten znacznych rozmiarów głaz, każdego dnia balansuje na krawędzi klifu. Całość pokryta została złotymi płatkami. Więc nazwa nie odbiega od rzeczywistości. Największa zagadką dla każdego jest to, w jaki sposób skała do tej pory nie spadła. Odpowiedź jest dość prosta, według legendy równowaga utrzymuje się dzięki  włosowi Buddy, który stabilizuje głaz.

Birma jako „Kraj silnych jeźdźców” z całą pewnością nie zawiedzie nikogo, kto zdecyduje się na taki wyjazd. Cudowne widoki, niezwykłe zabytki i Budda, którego spokój i miłość czuć na każdym rogu i w każdym napotkanym człowieku.

Pozdrawiamy, Newpoland.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.