Opublikowano:: czw, Lip 9th, 2015

Kosmetolog a kosmetyczka

Medycyna estetyczna cieszy coraz większym zainteresowaniem przede wszystkim w Europie i Stanach Zjednoczonych. Poszerza się zarówno grono klientów, jak i dostępność oferowanych zabiegów. Powstaje jednak pytanie, czy na pewno wykonują je odpowiednio wykwalifikowane osoby?

Warto mieć pojęcie, kto tak naprawdę ma niezbędne uprawnienia do przeprowadzania poszczególnych zabiegów. Jeśli zostaną one przeprowadzone źle, skutki mogą być nieodwracalne, a nawet niebezpieczne dla zdrowia lub życia pacjentki.

fingernails-259972_1280

Kosmetyczka

To osoba posiadająca tytuł technika usług kosmetycznych. Może go zdobyć uczęszczając do technikum, szkoły zawodowej lub policealnej. Może ona wykonywać zabiegi z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej, leczniczej i upiększającej, a także udzielać ogólnych porad w tych dziedzinach. W przypadku problemów trudnych do zdiagnozowania, powinna kierować swoich pacjentów do lekarza. Musi posiadać wiedzę na temat preparatów kosmetycznych i znać zasady BHP i PPOŻ oraz umiejętnie wykorzystywać je w praktyce. Przede wszystkim zajmuje się wykonywaniem manicure i pedicure. Może także wykonywać wybrane zabiegi fizykoterapeutyczne oraz inne zabiegi, z zakresu których ukończyła stosowne kursy.

Kosmetolog

Jest to absolwent studiów wyższych kosmetologicznych pierwszego i drugiego stopnia. Ma on uprawnienia do maskowania istniejących defektów kosmetycznych, ale również zapobiega powstawaniu nowych. Tym samym przyczynia się do przedłużania młodości, sprawności i zachowania zdrowia. Powinien prawidłowo rozpoznać typ skóry, a także umiejętnie dobrać do niej kosmetyki czy najlepsze zabiegi. Kosmetologia wiąże się w wielu dziedzinach z medycyną, jednakże należy podkreślić, że kosmetolog nie jest lekarzem. Nie może ona wykonywać żadnych zabiegów z zakresu chirurgii ani dermatologii. Może jedynie ocenić, czy jest potrzebna ingerencja lekarza i skierować do niego pacjenta. W przypadku przekraczania swoich uprawnień, podlega ona karze określonej w Kodeksie Karnym. 

Gabinety kosmetyczne oferują coraz więcej zabiegów. Jednak zanim ostatecznie zdecydujesz się na poddanie się zabiegowi, warto sprawdzić kompetencje osoby, która ma go przeprowadzić. Niestety zdarzają się przypadki, gdy kosmetyczka oferuje usługi, o których nie ma pojęcia i wykonuje je nieprawidłowo. Podobnie sprawa wygląda z niektórymi kosmetologami. Zdarza się nawet, iż nielegalnie zdobywają oni substancje dostępne wyłącznie dla lekarzy i wykonują np. zabieg wstrzykiwania botoksu czy kwasu hialuronowego. Nawet jeśli twierdzą, że odbyli stosowne szkolenia, w świetle prawa tylko lekarze mogą ten zabieg wykonać.

Pozdrawiamy, Pczk.com.pl 

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.