Opublikowano:: pon, Gru 21st, 2015

Koślawe kolana u dziecka. Profilaktyka

Koślawe kolana u dziecka to poważne schorzenie, które jest widoczne już na pierwszy rzut oka. Krzywe nogi układają się w kształt „X”, kolana swobodnie się ze sobą stykają, a kostki są od siebie oddalone nawet o kilka centymetrów. Skąd biorą się koślawe kolana i jak można je leczyć?

Ze względy na specyficzną budowę miednicy, koślawe kolana mają częściej dziewczynki niż chłopcy. Wada pojawia się zazwyczaj u przedszkolaków i dzieci w szkole podstawowej. Powoduje ją szybki wzrost dziecka, krzywice, złamania lub urazu. Jest to wada, którą można z powodzeniem całkowicie wyleczyć.

Jak zdiagnozować, czy dziecko ma koślawe kolana?

Poproś dziecko, by stanęło prosto, niemalże na baczność. Jeżeli kolana się ze sobą łączą musisz sprawdzić, czy między kostkami jest jakiś odstęp. Jeżeli ta odległość wynosi do 4 centymetrów – nie należy się obawiać, ale warto obserwować, ponieważ wada może się pogłębić. Szpotawość kolan może się niestety przerodzić w koślawość. Odstęp między kostkami będzie się stopniowo zmniejszał do około 6. Roku życia dziecka, by osiągnąć ostateczną wartość po całkowitym zakończeniu wzrostu.

5302863243_7dd78e695c_o

Jeżeli odstęp wynosi 5 lub więcej centymetrów, należy pomyśleć o konsultacji z lekarzem, ponieważ wada może wymagać odpowiedniego leczenia. Jeżeli chód dziecka jest niezgrabny i chwiejny, to również powinno zmobilizować rodziców do interwencji. Dziecko może również narzekać, że podczas marszu odczuwa ból i szybko się męczy.

Dlaczego dziecko ma koślawe kolana?

To może być krzywica, złamania lub urazy w okolicy stawu skokowego, porażenia mięśni i obniżenie napięcia mięśniowego. Koślawe kolana mogą być również wynikiem przeciążenia nóg, kiedy dziecko szybko rośnie, a aparat mięśniowo-więzadłowy jest jeszcze za słaby. To również częste następstwo płaskostopia oraz nadwagi.

Leczenie

Lekarz z pewnością zaleci naszemu dziecku:

  • Dietę, której bazę stanowią produkty bogate w wapń.
  • Specjalistyczne obuwie korekcyjnych z obcasem Thomasa.
  • Regularne ćwiczenia – szczególnie uprawianie sportu, który nie obciąża stawów. kolanowych, np. pływanie, gimnastyka korekcyjna, piłka nożna.
  • Przyjmowanie odpowiedniej dawki witaminy D.
  • Unikanie długiego stania, ale również długich marszów.

Schorzenie powinno ustąpić po ukończeniu przez dziecko 10. lat. W skrajnych przypadkach zalecane będzie stosowanie na noc aparatu ortopedycznego. Zaawansowane wady wymagają oczywiście stałej konsultacji z lekarzem. Drodzy Rodzice, nie obawiajcie się! Szybka diagnoza może całkowicie wyeliminować ten problem.

Pozdrawiamy, Memoinfo.pl